statystyki

Dyrektor gimnazjum jest administratorem danych osobowych nauczycieli zatrudnionych w szkole

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz22.01.2016, 07:00
Szkoła, nauczyciel, tablica

Na dyrektorze szkoły ciążą obowiązki związane z ochroną danych osobowych pracownikówźródło: ShutterStock

Dodatek motywacyjny nie jest nagrodą, więc aby go przyznać, dyrektor nie miał podstaw, by udostępniać dane osobowe nauczyciela radzie pedagogicznej. Jednak na podstawie skargi lub wniosku złożonego w tej sprawie przez indywidualną osobę GIODO nie skieruje wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec dyrektora będącego administratorem danych.

GIODO robi to tylko z urzędu, gdy dokonanie takiej czynności należy do jego kompetencji. Indywidualna osoba może składać do GIODO wnioski, które są rozpatrywane w drodze decyzji administracyjnych. Ponieważ udostępnienie danych już nastąpiło, nie jest możliwe wydanie nakazu o przywrócenie stanu zgodnego z prawem. W omawianej sytuacji GIODO skierował do dyrektora szkoły wystąpienie o zapewnienie zgodności przetwarzania danych osobowych nauczycieli z ustawą.

DECYZJA DOLiS/DEC-440-424/14

● (...) Dyrektor gimnazjum jako pracodawca posiada wobec danych osobowych zatrudnionych w szkole nauczycieli status administratora danych w rozumieniu art. 7 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych i (...) spoczywają na nim obowiązki wskazane w tej ustawie. Jednym z nich jest (...) obowiązek dołożenia szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności (...) zapewnienia, aby (...) były przetwarzane zgodnie z prawem. (...)

p.o. dyrektora gimnazjum na posiedzeniu Rady Pedagogicznej gimnazjum (...) udostępniła dane osobowe Skarżącego w zakresie przyznanego mu dodatku motywacyjnego (...) nie dysponowała jego zgodą na powyższe działanie, zatem nie została spełniona przesłanka z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (...) .


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane