statystyki

Dyrektor gimnazjum jest administratorem danych osobowych nauczycieli zatrudnionych w szkole

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz22.01.2016, 07:00
Szkoła, nauczyciel, tablica

Na dyrektorze szkoły ciążą obowiązki związane z ochroną danych osobowych pracownikówźródło: ShutterStock

Dodatek motywacyjny nie jest nagrodą, więc aby go przyznać, dyrektor nie miał podstaw, by udostępniać dane osobowe nauczyciela radzie pedagogicznej. Jednak na podstawie skargi lub wniosku złożonego w tej sprawie przez indywidualną osobę GIODO nie skieruje wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec dyrektora będącego administratorem danych.

GIODO robi to tylko z urzędu, gdy dokonanie takiej czynności należy do jego kompetencji. Indywidualna osoba może składać do GIODO wnioski, które są rozpatrywane w drodze decyzji administracyjnych. Ponieważ udostępnienie danych już nastąpiło, nie jest możliwe wydanie nakazu o przywrócenie stanu zgodnego z prawem. W omawianej sytuacji GIODO skierował do dyrektora szkoły wystąpienie o zapewnienie zgodności przetwarzania danych osobowych nauczycieli z ustawą.

DECYZJA DOLiS/DEC-440-424/14

● (...) Dyrektor gimnazjum jako pracodawca posiada wobec danych osobowych zatrudnionych w szkole nauczycieli status administratora danych w rozumieniu art. 7 pkt 4 ustawy o ochronie danych osobowych i (...) spoczywają na nim obowiązki wskazane w tej ustawie. Jednym z nich jest (...) obowiązek dołożenia szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności (...) zapewnienia, aby (...) były przetwarzane zgodnie z prawem. (...)

p.o. dyrektora gimnazjum na posiedzeniu Rady Pedagogicznej gimnazjum (...) udostępniła dane osobowe Skarżącego w zakresie przyznanego mu dodatku motywacyjnego (...) nie dysponowała jego zgodą na powyższe działanie, zatem nie została spełniona przesłanka z art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (...) .


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane