statystyki

Uzasadnienie wyroku powinno być zrozumiałe dla Kowalskiego

autor: Agnieszka Damasiewicz19.01.2016, 08:58; Aktualizacja: 19.01.2016, 10:03
sąd, prawo

Uzasadnienie aktywności sądowej w postaci orzekania jest zinstytucjonalizowane. Wyrok uzasadnia się na wniosek lub w razie wniesienia apelacji. Tylko po co?źródło: ShutterStock

Uzasadnienie wyroku to papierowa wersja tego, co się zdarzyło przed sądem i w głowie sędziego. Dlatego nie powinno być napisane słowami zaczerpniętymi z tez orzeczeń czy twierdzeń doktryny.

Agnieszka Damasiewicz

Agnieszka Damasiewicz

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ludzie nie tylko coś robią, lecz nieustannie zajmują się opisywaniem, objaśnianiem i tłumaczeniem swoich zachowań” (Z. Krasnodębski, „Działanie i jego racjonalność w perspektywie prakseologicznej i socjologicznej” [w:] „Prakseologia”, 1-2/1991) – tak twierdzą etnometodologowie badający metody codziennej ludzkiej aktywności.

Uzasadnienie aktywności sądowej w postaci orzekania jest zinstytucjonalizowane. Wyrok uzasadnia się na wniosek lub w razie wniesienia apelacji. Tylko po co?

To kluczowe pytanie, bo odpowiedź na nie prowadzi do ustalenia, jak powinno wyglądać uzasadnienie orzeczenia. A wyglądać może przecież różnie, zależnie od tego, jaki jest jego cel i kim jest jego adresat.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane