statystyki

Ustawa o inwigilacji przyjęta. Paralizu służb nie będzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:40
Prawo

Pod wpływem krytyki rząd zaproponował, aby dookreślić w przepisach, że w tym trybie służby nie będą mogły zapoznawać się z treścią korespondencji lub rozmówźródło: ShutterStock

Sejm przyjął ustawę, która na nowo reguluje zasady inwigilacji obywateli przez służby: sięgania przez nie po dane telekomunikacyjne oraz internetowe. Odsuwa się więc widmo paraliżu służb, do jakiego mogło dojść 6 lutego 2016 r. W tym dniu wejdzie w życie wyrok TK kwestionujący obecne przepisy regulujące te kwestie (sygn. akt K 23/11).

Zgodnie z przegłosowaną w piątek nowelizacją ustawy o policji służby bez zgody sądu będą mogły sięgać po dane telekomunikacyjne, internetowe oraz pocztowe obywateli, o ile będzie im to służyło do zapobieżenia lub wykrycia przestępstwa. Zdaniem większości podmiotów, które opiniowały projekt, tak wskazany zakres jest jednak zbyt szeroki. Chodzi o to, że w przepisie jest mowa o każdym przestępstwie ściganym z urzędu, podczas gdy m.in. TK w wyroku wskazywał, że taka inwigilacja jest dopuszczalna tylko w przypadku poważnych przestępstw.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Obywatel uwłaszczony PRL-bis(2016-01-19 12:35) Zgłoś naruszenie 10

    A już się bałem że zerwiemy z kontynuowaniem prawa od 1945 r. Uff jednak zwyciężyło MO. Towarzysze i Obywatele nie będą się czuli osamotnieni, a nawet bardziej bezpieczni że koś nad nimi czuwa by się nie dopuszczali nieprzyzwoitości w różnej postaci !

    Odpowiedz
  • travis18(2016-01-19 21:01) Zgłoś naruszenie 10

    to jest skandal nie życzymy sobie żadnej inwigilacji w naszym kraju

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane