statystyki

Ustawa o inwigilacji przyjęta. Paralizu służb nie będzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 18.01.2016, 08:40
Prawo

Pod wpływem krytyki rząd zaproponował, aby dookreślić w przepisach, że w tym trybie służby nie będą mogły zapoznawać się z treścią korespondencji lub rozmówźródło: ShutterStock

Sejm przyjął ustawę, która na nowo reguluje zasady inwigilacji obywateli przez służby: sięgania przez nie po dane telekomunikacyjne oraz internetowe. Odsuwa się więc widmo paraliżu służb, do jakiego mogło dojść 6 lutego 2016 r. W tym dniu wejdzie w życie wyrok TK kwestionujący obecne przepisy regulujące te kwestie (sygn. akt K 23/11).

Zgodnie z przegłosowaną w piątek nowelizacją ustawy o policji służby bez zgody sądu będą mogły sięgać po dane telekomunikacyjne, internetowe oraz pocztowe obywateli, o ile będzie im to służyło do zapobieżenia lub wykrycia przestępstwa. Zdaniem większości podmiotów, które opiniowały projekt, tak wskazany zakres jest jednak zbyt szeroki. Chodzi o to, że w przepisie jest mowa o każdym przestępstwie ściganym z urzędu, podczas gdy m.in. TK w wyroku wskazywał, że taka inwigilacja jest dopuszczalna tylko w przypadku poważnych przestępstw.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Obywatel uwłaszczony PRL-bis(2016-01-19 12:35) Zgłoś naruszenie 10

    A już się bałem że zerwiemy z kontynuowaniem prawa od 1945 r. Uff jednak zwyciężyło MO. Towarzysze i Obywatele nie będą się czuli osamotnieni, a nawet bardziej bezpieczni że koś nad nimi czuwa by się nie dopuszczali nieprzyzwoitości w różnej postaci !

    Odpowiedz
  • travis18(2016-01-19 21:01) Zgłoś naruszenie 10

    to jest skandal nie życzymy sobie żadnej inwigilacji w naszym kraju

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane