statystyki

Ustawa o policji: Sprzeciw przeciwko inwigilacji internautów

autor: Sylwia Czubkowska13.01.2016, 07:48; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:31
Policja

Jakie uprawnienia będzie miała policja w śledzeniu internautów? Kontrowersyjna ustawa trafia dziś pod obrady Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznychźródło: ShutterStock

Biznes, prawnicy i organizacje pozarządowe jednym głosem przeciwko „danym internetowym” w ustawie o policji.

To jest przepis zupełnie nieprzemyślany. Z jednej strony wprowadza spore zagrożenia dla prywatności internautów. Z drugiej jest ogromnym, finansowym i organizacyjnym, obciążeniem dla tysięcy przedsiębiorstw – uważa Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. – Tysięcy, bo pamiętajmy, skoro odwołuje się do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (u.ś.u.d.e.), nie dotyczy tylko telekomów czy dużych dostawców usług internetowych, ale też sklepów internetowych, wszelakich portali, nawet zwykłych firm posiadających stronę i przetwarzających w jakiś sposób choćby w postaci newslettera dane swoich użytkowników – dodaje.

IAB zaapelowała o usunięcie tego przepisu z nowelizacji ustawy o policji. W podobnym tonie pisze także organizacja pracodawców Lewiatan razem z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, po naszych wcześniejszych publikacjach, oficjalnie skrytykował zmiany w prawie. Po specjalnym spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji swoje uwagi przedstawiła Rada ds. Cyfryzacji. Od „realnych mechanizmów kontroli zarówno uprzedniej, jak i następczej nad wykorzystywaniem danych telekomunikacyjnych i internetowych” przez „dookreślenie przestępstw uzasadniających stosowanie działań operacyjno-rozpoznawczych”, a na ważnym wymogu „wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed Sejmem RP corocznego sprawozdania przez Prokuratora Generalnego w zakresie pobieranych danych telekomunikacyjnych i internetowych” kończąc.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane