statystyki

Ustawa o policji: Sprzeciw przeciwko inwigilacji internautów

autor: Sylwia Czubkowska13.01.2016, 07:48; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:31
Policja

Jakie uprawnienia będzie miała policja w śledzeniu internautów? Kontrowersyjna ustawa trafia dziś pod obrady Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznychźródło: ShutterStock

Biznes, prawnicy i organizacje pozarządowe jednym głosem przeciwko „danym internetowym” w ustawie o policji.

To jest przepis zupełnie nieprzemyślany. Z jednej strony wprowadza spore zagrożenia dla prywatności internautów. Z drugiej jest ogromnym, finansowym i organizacyjnym, obciążeniem dla tysięcy przedsiębiorstw – uważa Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. – Tysięcy, bo pamiętajmy, skoro odwołuje się do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (u.ś.u.d.e.), nie dotyczy tylko telekomów czy dużych dostawców usług internetowych, ale też sklepów internetowych, wszelakich portali, nawet zwykłych firm posiadających stronę i przetwarzających w jakiś sposób choćby w postaci newslettera dane swoich użytkowników – dodaje.

IAB zaapelowała o usunięcie tego przepisu z nowelizacji ustawy o policji. W podobnym tonie pisze także organizacja pracodawców Lewiatan razem z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, po naszych wcześniejszych publikacjach, oficjalnie skrytykował zmiany w prawie. Po specjalnym spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji swoje uwagi przedstawiła Rada ds. Cyfryzacji. Od „realnych mechanizmów kontroli zarówno uprzedniej, jak i następczej nad wykorzystywaniem danych telekomunikacyjnych i internetowych” przez „dookreślenie przestępstw uzasadniających stosowanie działań operacyjno-rozpoznawczych”, a na ważnym wymogu „wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed Sejmem RP corocznego sprawozdania przez Prokuratora Generalnego w zakresie pobieranych danych telekomunikacyjnych i internetowych” kończąc.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane