Platforma Obywatelska skarży do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Wprowadza ona między innymi nowe zasady obsadzania, zatrudniania i wynagradzania osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od jutra.

Podczas konferencji prasowej, poseł PO Borys Budka mówił, że przyjęta przez parlament w ekspresowym tempie ustawa stanowi kolejny element upartyjniania państwa przez Prawo i Sprawiedliwość. Wskazujemy w naszym wniosku te elementy, które nie są zgodne z demokratyczną zasada państwa prawnego - tłumaczył, Jego zdaniem, PiS odstąpiło od zasady, że szef służby cywilnej nie mógł być przez pięć poprzednich lat funkcjonariuszem partyjnym. Teraz wystarczy, że w dniu nominacji zrzeknie się przynależności partyjnej.

Platforma skarży też przepis likwidujący konkursy na stanowiska kierownicze w służbie cywilnej. Borys Budka zwrócił też uwagę, że nowa ustawa daje premierowi możliwość ingerowania w konkursy w urzędach państwowych. To jest niedopuszczalne w myśl konstytucyjnej zasady apolityczności służby cywilnej - mówił. Jego zdaniem, PiS złamało podstawowe zasady prawa pracy. "Jednym ustawowym ruchem pozbawia się pracy blisko 2 tysięcy osób, które bez względu na to kto rządził w tym kraju, rzetelnie wykonywały swoje obowiązki" - mówił Borys Budka.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej została uchwalona przez Sejm 30. grudnia 2015 roku.