Poradnia prawna: Czy nadzorca i zarządca odpowiadają za wyrządzone szkody?

08.01.2016, 07:52
Na rynku pojawiło się już wiele kancelarii restrukturyzacyjnych. Na razie jednak większość z nich nie może się pochwalić żadnym doświadczeniem w ratowaniu biznesu.

Na rynku pojawiło się już wiele kancelarii restrukturyzacyjnych. Na razie jednak większość z nich nie może się pochwalić żadnym doświadczeniem w ratowaniu biznesu.źródło: ShutterStock

Czy nadzorca i zarządca odpowiadają za wyrządzone szkody, dlaczego ZUS nie będzie już stał na przeszkodzie układowi,  kiedy restrukturyzowana firma może brać udział w przetargach, jak się zmieniły uprawnienia rady wierzycieli? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w poradni prawnej DGP.

Na rynku pojawiło się już wiele kancelarii restrukturyzacyjnych. Na razie jednak większość z nich nie może się pochwalić żadnym doświadczeniem w ratowaniu biznesu. Czy jeśli wybrany przeze mnie fachowiec okaże się fatalny i jedynie mi zaszkodzi, będę mógł liczyć na odszkodowanie?

Tak. Ustawodawca pomyślał o takich sytuacjach i postanowił, że zarówno nadzorca, jak i zarządca (czyli doradca restrukturyzacyjny) odpowiadają za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania obowiązków. Formą gwarancji, że nie są to tylko puste słowa, jest nałożony na nich obowiązek. Otóż nadzorca i zarządca niezwłocznie, nie później niż wraz z podjęciem pierwszej czynności przed sądem lub sędzią-komisarzem, składają do akt postępowania dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pełnieniem funkcji. Koszty ubezpieczenia nie stanowią zaś kosztów postępowania restrukturyzacyjnego.

Otwartym pytaniem pozostaje jednak, w jakim zakresie ubezpieczenie pomoże dłużnikowi, który wybrał złego doradcę. Odszkodowanie bowiem będzie się należało za karygodne błędy popełnione przez specjalistę, np. rażące złamanie przepisów, ale już szanse na jego uzyskanie w przypadku po prostu niewłaściwie podejmowanych działań będą minimalne. Dlatego lepiej wybrać sprawdzonych specjalistów, mogących się pochwalić dobrymi referencjami.

Podstawa prawna

Art. 25 ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978 ze zm.).


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane