Poradnia prawna: Czy nadzorca i zarządca odpowiadają za wyrządzone szkody?

08.01.2016, 07:52
Na rynku pojawiło się już wiele kancelarii restrukturyzacyjnych. Na razie jednak większość z nich nie może się pochwalić żadnym doświadczeniem w ratowaniu biznesu.

Na rynku pojawiło się już wiele kancelarii restrukturyzacyjnych. Na razie jednak większość z nich nie może się pochwalić żadnym doświadczeniem w ratowaniu biznesu.źródło: ShutterStock

Czy nadzorca i zarządca odpowiadają za wyrządzone szkody, dlaczego ZUS nie będzie już stał na przeszkodzie układowi,  kiedy restrukturyzowana firma może brać udział w przetargach, jak się zmieniły uprawnienia rady wierzycieli? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w poradni prawnej DGP.

Na rynku pojawiło się już wiele kancelarii restrukturyzacyjnych. Na razie jednak większość z nich nie może się pochwalić żadnym doświadczeniem w ratowaniu biznesu. Czy jeśli wybrany przeze mnie fachowiec okaże się fatalny i jedynie mi zaszkodzi, będę mógł liczyć na odszkodowanie?

Tak. Ustawodawca pomyślał o takich sytuacjach i postanowił, że zarówno nadzorca, jak i zarządca (czyli doradca restrukturyzacyjny) odpowiadają za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania obowiązków. Formą gwarancji, że nie są to tylko puste słowa, jest nałożony na nich obowiązek. Otóż nadzorca i zarządca niezwłocznie, nie później niż wraz z podjęciem pierwszej czynności przed sądem lub sędzią-komisarzem, składają do akt postępowania dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pełnieniem funkcji. Koszty ubezpieczenia nie stanowią zaś kosztów postępowania restrukturyzacyjnego.

Otwartym pytaniem pozostaje jednak, w jakim zakresie ubezpieczenie pomoże dłużnikowi, który wybrał złego doradcę. Odszkodowanie bowiem będzie się należało za karygodne błędy popełnione przez specjalistę, np. rażące złamanie przepisów, ale już szanse na jego uzyskanie w przypadku po prostu niewłaściwie podejmowanych działań będą minimalne. Dlatego lepiej wybrać sprawdzonych specjalistów, mogących się pochwalić dobrymi referencjami.

Podstawa prawna

Art. 25 ustawy z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2015 r. poz. 978 ze zm.).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane