statystyki

Nieważny monitoring na parkingu: Pojazdu z towarem należy pilnować osobiście

autor: Patryk Słowik05.01.2016, 18:00
Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie.

Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie.źródło: ShutterStock

Na parkingu działa monitoring? Nawet to nie usprawiedliwia spuszczenia przez kierowcę z oczu źle zabezpieczonego pojazdu. Zakład ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania.

Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi z 8 grudnia 2015 r. (sygn. akt X GC 1085/13).

Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie. W razie rażącego niedbalstwa zaś odszkodowanie się nie należy, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności – tak stanowi art. 827 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). I właśnie interpretacja przepisu nastręcza olbrzymich problemów, w szczególności określenie, co należy uznać za rażące niedbalstwo.

Wspomniane orzeczenie pokazuje, że przedsiębiorca z powodu złego wykonywania pracy przez kierowcę może stracić nawet kilkaset tysięcy złotych. „Pozostawienie ciągnika siodłowego wraz z towarem będącym przedmiotem umowy ubezpieczenia bez jakiegokolwiek nadzoru nie może prowadzić do innej oceny tego zachowania niż uznanie, że doszło do rażącego niedbalstwa” – uzasadnił sąd. Jego zdaniem osoba, która na zlecenie powoda wykonywała przewóz, zostawiając nieodpowiednio zabezpieczony pojazd (niesprawne drzwi) wraz z ładunkiem, musiała się liczyć z ewentualną kradzieżą.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ???(2016-01-06 07:16) Zgłoś naruszenie 21

    Mają racje ,kołek do dup.. i nie odchodzić do WC ,tylko zalatwiać się w aucie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane