Sejm A.D. 2019: PiS zostaje uznane za organizację przestępczą i rozwiązane, a majątek przepada na rzecz Skarbu Państwa

autor: Jerzy Pisuliński08.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 08.01.2016, 07:16
sejm, szydło, posiedzenie

Grupa posłów reprezentująca większość sejmową składa następnie projekt pierwszej ustawy.źródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Zamiast komentować bieżące wydarzenia, wybiegnijmy myślami w przyszłość i zastanówmy się, dokąd mogą prowadzić ścieżki wytyczone przez obecną większość parlamentarną.

Listopad 2019 r. Zbiera się Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Większość zdobyły w nim partie będące dotychczas w opozycji oraz nowo utworzone ugrupowania nazywające siebie rewolucyjnymi. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wprawdzie 25 proc. miejsc w izbie, ale żadna z pozostałych formacji nie zgodziła się utworzyć koalicyjnego gabinetu, pomna doświadczeń ostatnich czterech lat rządów PiS.

Większość wybiera nowego marszałka Sejmu i przewodniczących komisji spośród swoich szeregów. Na wniosek nowego marszałka zostaje zmieniony regulamin Sejmu tak, że pozbawia na posiedzeniach plenarnych prawa zgłaszania wniosków i zabierania głosu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości bez zgody marszałka Sejmu. Próba zabrania głosu bez takiej zgody może zostać uznana za naruszenie regulaminu a poseł, który się tego czynu dopuści, może zostać ukarany karą pieniężną w wysokości 2,5 tys. zł z możliwością zamiany na 30 dni aresztu w razie jej nieuiszczenia. Posłowie PiS zapowiadają zaskarżenie zmiany regulaminu Sejmu do Trybunału Konstytucyjnego, lecz większość sejmowa jest uspokajana przez prawników, że zgodnie z zasadą autonomii parlamentu uchwały izby nie podlegają kontroli Trybunału Konstytucyjny, a poza tym gdyby nawet wniosek posłów PiS został złożony, termin jego rozpatrzenia przez pełny skład sędziowski przypadnie – zgodnie z obowiązującymi wciąż przepisami uchwalonymi przez PiS na początku poprzedniej kadencji Sejmu – na rok 2023 (ze względu na niemożność uzyskania większości wśród sędziów Trybunału Konstytucyjnego czas rozpoznania spraw wydłużył się bowiem dwukrotnie).

Grupa posłów reprezentująca większość sejmową składa następnie projekt pierwszej ustawy. Przewiduje on, że:


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (90)

  • Ja(2018-05-17 13:52) Zgłoś naruszenie 10

    Rzeczywiście, powinna być jednomyślność polityczna. Tylko PO jest nieomylne i wspaniałe, a PIS zdelegalizować wraz z tą hałastrą, która go wybrała. Przecież tylko wyborcy PO mają rację. Do czego prowadzą takie rozmyślania - do ustroju, który panował w Rosji przed II Wojną Światową i został zdelegalizowany. Prowadzi więc do zupełnych absurdów, wypaczeń, morderstw politycznych, gwałtów...

    Odpowiedz
  • Katoliczka(2017-10-01 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    PiS nie jest partią prawą, ani sprawiedliwą. Przestępstwem jest obniżanie ludziom wypracowanych świadczeń emerytalnych.

    Odpowiedz
  • Borsuk(2017-06-12 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jakich mamy profesorów takich potem prawników i polityków

    Odpowiedz
  • POLAK.(2016-03-14 17:33) Zgłoś naruszenie 10

    JA ROZUMIEM ZE GLUPOTY TO DZIENIKARZE MAJA W GLOWCE ,TAK TEPYCH I GLUPICH DZIENIKARZY TO MAMY W POLSCE NA PECZKI .WY TEPE DZIENIKARZYNY CZAS I PORA Z WAMI TEZ ZROBIC PORZADEK ,TYLKO SMIECIE DZIENIKARSKIE SZCZUJECIE POLAKOW NA SIEBIE ,A TEN CO PISAL TEN ARTYKUL TO JEST DOPIERO SKONCZONY DEBIL.

    Odpowiedz
  • qwerty(2016-01-15 13:24) Zgłoś naruszenie 10

    Wypociny sluzalczych pieskow, judaszow, ktorzy za nic maja Polske i jej narod, mieszkajac tu od pokolen dalej nie czuja milosci do tej ziemi a tylko knuja jak tu byc narodem wybranym. Moze zacznijmy od pocztku i wieszajmy po kolei zdrajcow TUSK KOMOROWSKI BIENKOWSKA BOLEK MILLER JARUZELSKI KISZCZAK OLEKSY... nie nie ma czasu bo to grupy mafijne, jeszcze raz : SLD, UW, PO , PSL a dopiero potem barany zabierzcie sie za PiS wy judaszowe pomioty.

    Odpowiedz
  • Kil(2016-01-14 23:48) Zgłoś naruszenie 10

    Kto jest właścicielem Gazety Prawnej? To wyjaśnia to szczucie na demokratycznie wybrany rząd. Ta nagonka ma nie dać im się zając poważnymi sprawami tylko użeraniem w kacykami z KE. Byłem euroentuzjastą, ale teraz widzę, co tu było grane z Polską w tej UE. na co idą nasze składki, na pensje Bieńkowskiej i Tuska? Granda

    Odpowiedz
  • helikopter(2016-01-14 23:24) Zgłoś naruszenie 10

    marzy ci się kolorowy cieciu !!!

    Odpowiedz
  • max(2016-01-14 20:05) Zgłoś naruszenie 10

    co za śmi*ć i pal*nt to pisał??? w 2015 skończyły się rządy lewackiego ścierwa i cwaniaków liżących dupy Niemcom!

    Odpowiedz
  • anka(2016-01-14 14:57) Zgłoś naruszenie 20

    Pani Premier ! Wywalić w Parlamencie Europejskim prosto w twarz, Niemieckim Kolonizatorom. Zawłaszczenie naszej gospodarki i od lat utrzymywanie swoich małych Dyktatorków , jak :Tusk, Kopacz, Schetyna i teraz suto opłacany Petru....................Media, Banki , biurowce, magazyny, montownie, nabrzeża Świnoujścia i Szczecina, Spółki POstoczniowe, wykupioną ziemię na podstawione słupy w ilościach gigantycznych[ Ustawa o ochronie ziemi Rolnej i Lasów, Niemców rozścierwił, do białej gorączki, będzie uchwalona na dniach], strefa ogromnego zbytu od żywności , po setki tysięcy aut [sztuki nówki , nie śmigane], wożonych na lawetach, zagłębie taniej siły roboczej, i raj Studenckiej młodzieży[najwięcej w Europie], która z racji wykształcenia zasila za Odrą , albo zmywaki, albo instytuty badawcze.......................Polska to raj, to ziemia obiecana dla NIEMCÓW. ....inni mają Gdzieś za Morzem swoje kolonie, a Berlin ma tuż za Odrą 35 milionowa tłuszczę na wiecznym dorobku [ale z CIEPŁĄ WODĄ W KRANIE-Tusk-Kopacz-Schetyna-Petru], z wiecznym lękiem o pracę i spłatę kredytu........pani Beato ! Ostro z tą Przestępczą Organizacją, w skrócie zwaną PO.

    Odpowiedz
  • ewer(2016-01-14 10:32) Zgłoś naruszenie 30

    Polacy z PIS i Prawicy Proszę dalej robić swoje.To na PIS i Prawicę głosowali polacy,bo mieli dosć państwa kolesi,afer,przekrętów i złodziejstwa przez 8 lat. Ani kroku w tył nie wolno zrobić. Czas na protokoły pokontrolne w ministerstwach-akty oskarżenia dla konkretnych urzędnikow-tymczasowe aresztowania-procesy-skazania , blokadę kont bankowych i konfiskaty mienia.Proszę w miarę szybko wymienić polskich urzędników w PE i KE.

    Odpowiedz
  • tuman(2016-01-11 19:29) Zgłoś naruszenie 40

    Der Dziennik i tyle !

    Odpowiedz
  • PaulB(2016-01-10 01:53) Zgłoś naruszenie 40

    To typowe pisanie na zamowienie okreslonych kregow, mocno dzis zagrozonych, bez perspektywy na powrot do tego co bylo, spanikowanych, zdesperowanych i gorliwie szukajacych poplecznikow. Nie warto poswiecac temu najmiejszej uwago i dobrze ze 74% jest mi nieznane... i takie pozostanie na zawsze. To krzyk rozpaczy starych ekip i ukladow. Sadze ze powrotu do przeszlosci jednak nie bedzie, nic na to nie wskazuje, czas sie pogodzic.

    Odpowiedz
  • Gdynia(2016-01-09 18:57) Zgłoś naruszenie 10

    Trol i już Ignorować takie wpisy !!!!!😊

    Odpowiedz
  • Polska, czerwiec 2016(2016-01-09 18:07) Zgłoś naruszenie 20

    Media grupy szpryngier uznane za wrogie Polsce a ich majątek skonfiskowany.

    Odpowiedz
  • ZaDymek(2016-01-09 15:44) Zgłoś naruszenie 30

    Na naszych oczach powstaje nowa odmiana demokracji za sprawą Nowoczesnej Platformy - czyli tzw. DYMOKRACJA, co znaczy oszukiwanie społeczeństwa, które wyraziło swoja wolę w wyborach, obroną demokracji i konstytucji, by odwrócić bieg historii. Na ten pomysł ani osiem, ani cztery lata temu członkowie i zwolennicy PIS-u jakoś nie wpadli. A do czego doszło w ciągu ostatnich ośmiu lat, to wszyscy jeszcze pamiętają (tzn. wszyscy, którzy jeszcze tego chcą).

    Odpowiedz
  • historia(2016-01-09 15:36) Zgłoś naruszenie 20

    Nocna zmiana"

    Odpowiedz
  • Senex(2016-01-09 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    Qui dicit quae vult, audiet, quae non vult – kto mówi to, co chce,usłyszy, czego nie chce: USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r. KODEKS KARNY: Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego. Art. 213. […] § 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut: […] 2) służący obronie społecznie uzasadnionego interesu. Art. 214. Brak przestępstwa wynikający z przyczyn określonych w art. 213 nie wyłącza odpowiedzialności sprawcy za zniewagę ze względu na formę podniesienia lub rozgłoszenia zarzutu. Art. 216. § 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. USTAWA z dnia 27 czerwca 1997 r. O PARTIACH POLITYCZNYCH ( Dz. U. z 2011 r. Nr 155, poz. 924, z 2015 r. poz. 1064, 1485): […] Art. 16. Partia polityczna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji.

    Odpowiedz
  • Absolwent Wydziału Prawa UJ(2016-01-09 05:58) Zgłoś naruszenie 01

    Pisuliński jesteś skończonym idiotą.

    Odpowiedz
  • krotkiespojrzeniewstecz(2016-01-09 01:36) Zgłoś naruszenie 10

    Zgadnijcie ile razy mozna tych samych ludzi wykiwac ? Po 1989r powstala szechterowska partia Unia Demokratyczna . Po skompromitowaniu sie , przemalowali szyld na Unia Wolnosci . We wladzach nowej parti dokladnie ci sami , ktorzy zacementowali uklad " rozowych " komunistow z " czerwonymi" komunistami . Po skompromitoawniu sie , powstaje cos " totalnie swiezego " - Platforma Obywatelska . Kilkanascie lat radosnej euforii i - bec - kompromitacja . Teraz stawiamy na Nowoczesnosc ( w domu i w zagrodzie ) . Ktozby nie chcial byc nowoczesnym ? Prawda ? Zakladajac hipotetycznie , ze juz przejmuja inteligencje z PO, plus ci co nie weszli do parlamentu ( zwlaszcza " czlonkowie" zjednoczonej lewicy ,czy sflustrowani z parti neomarksistowskiej "Razem" ) , to byc moze kiedys beda rzadzic tym krajem . Historia ponoc nie lubi sie powtarzac , ale sie rymuje . Mimo wszystko skladam gratulacje tym wszystkim , co ciagle maja nadzieje , ze tym razem to naprawde walka o demokracje ... o dobrobyt dla wszystkich . Niech zyje Petru , skala na ktorej zbudujemy swe szczescie ... . A terz wroc do pocztku mojego komentarza.

    Odpowiedz
  • Ordnungmuss(2016-01-09 01:30) Zgłoś naruszenie 02

    Wbrew opinion tu zamieszczonym, to nie jest lustrzane odbicie tego, co zrobił PiS. To podniesienie gorączki walki o 2-3 poziomy ponad poziom obecny. żeby usprawiedliwić tak ostry skok w górę, interpoluję działania to usprtawiedliwiające: 2017 r. - bojówki Radia Maryja pod pozorem tępienia resztek imigrantów z Bliskiego Wschodu prowadzą akcję wyłapywania członków PO i PSL; rok 2018 - ostatni członkowie koalicji PO-PSL oraz emeryci SLD zostają osądzeni w procesach sądów doraźnych i publicznie rozstrzelani na Stadionie Narodowym im Berezy Kartuskiej (to taka rewolucjonistka czasów międzywojnia :), co natychmiast zostaje napiętnowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Rok 2019 - oddziały międzynarodowe ONZ skierowane do Polski przez sekretarza generalnego ONZ W.W. Putina przywracają porządek i ład zgodnie z normami Związku Państw Europejskich... Reszta jak w artykule.

    Odpowiedz