statystyki

Racjonalny prawodawca powróci? Musi się tak stać, jeżeli chcemy uchodzić za demokratyczne państwo prawa

autor: Cezary Kosikowski02.02.2016, 09:32; Aktualizacja: 12.02.2016, 18:12
 Prezes PiS Jarosław Kaczyński  i wicemarszałek Sejmu, poseł PiS Joachim Brudziński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicemarszałek Sejmu, poseł PiS Joachim Brudziński , PAP/Paweł Supernakźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

W czasie kampanii wyborczej Beata Szydło potrząsała niebieską teczką z rzekomo gotowymi projektami ustaw. Jednak do połowy stycznia Rada Ministrów złożyła ich w Sejmie tylko 12. Co się stało, że rząd zaniemógł?

Zmiana władzy, do jakiej dochodzi w wyniku wyborów parlamentarnych i prezydenckich, niemal zawsze odciska piętno na działalności prawodawczej organów państwa w kolejnej kadencji. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy w wyniku wyborów przy władzy pozostaje ta sama opcja polityczna. Zgodnie z zasadą dyskontynuacji nowy parlament zaczyna prace tylko nad nowymi projektami ustaw (z wyjątkiem ustawy budżetowej). Odchodzący rząd może co prawda rekomendować prowadzenie dalszych prac nad projektami zgłoszonymi w poprzedniej kadencji, ale Sejm nie musi przyjmować tej sugestii. Chyba że chodzi o unormowanie ważnych kwestii społecznych (np. reformy ubezpieczeń społecznych, jak to miało miejsce w 1998 r.). Procedowanie gotowych już projektów ustaw może być natomiast kontynuowane, gdy wybory wygrywa rządząca dotąd większość parlamentarna. Wtedy najczęściej powraca się do projektów nieuchwalonych na skutek upływu kadencji.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • waff(2016-02-12 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nigdy,zadnej demokracji.Demokracja jest dobra dla thch co przy korycie złodzieji.PO po odsunięciu od władzy(Koryta)nie potrafi zyć.Tak jak wcześniej dawaly do zrozumienia ,że tylko on(PO)mają mandat i potrafią rządzić.Nie interesuje ich Polska jako kraj w Europie ,tylko własny interes.Te gęby Schetyny,Kopacz,Kidawa-Błonska,Nejman,Siemioniuk,GrabarczykLewandowski, Nowaka,Komorowskiego,Niesiołowskiego ,obleśłego Kropownickiego i jeszcze ten wolno møwiący Budka już polakom obrzydły.Jak pokazują te twarze(Ryje) to wyłanczam telewizje.Ostatni nic innego nie mają na ustach tylko ze premier Szydło oszukała Polaków.Ludzie zmiencie melodie,to już nam obrzydło.Niech min.Ziobro zacznie rozpatrywać teczkę każdego z osobna z dawnego rządu ,bo trzeba ich rozliczyć.Miejsca w więzienach wśrød kryminalistów się znajdą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane