Miliony Polaków otrzymają noworoczny prezent: obiecywaną od lat bezpłatną pomoc prawnika. Z początkiem stycznia w całej Polsce ruszają punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Wszystko za sprawą wchodzącej w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255).
Miliony Polaków otrzymają noworoczny prezent: obiecywaną od lat bezpłatną pomoc prawnika. Z początkiem stycznia w całej Polsce ruszają punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Wszystko za sprawą wchodzącej w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255).
/>
Z porad udzielanych w ponad 1500 punktach na terenie kraju skorzystać będzie mogła bardzo szeroka grupa osób (patrz: ramka). Na co mogą liczyć?
Jaka pomoc
Zgodnie z przepisami pomoc prawna ma obejmować:
1) poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o spoczywających na korzystającym z pomocy obowiązkach,
2) wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma prawnego (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym czy sądowoadministracyjnym),
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub sądowoadministracyjnym.
Pomoc służyć ma zatem rozwiązywaniu problemów prawnych powstałych, zanim sprawa trafi do sądu. W postępowaniach sądowych wsparcie dla osób, których nie stać na zatrudnienie pełnomocnika z wyboru, regulowane jest od lat w innych aktach prawnych.
Nieodpłatne poradnictwo nie obejmie jednak wszystkich zagadnień. Prawnicy nie będą pomagać w kwestiach:
¦ podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
¦ z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
¦ związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.
Chodzi bowiem o to, by do punktów porad nie zgłaszały się osoby, które w istocie mogłyby ponieść samodzielnie koszt porady prawnej. Trzeba jednak podkreślić, że wyłączenia te nie ograniczą możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej przedsiębiorcy jako osoby fizycznej, jeżeli tylko spełniać będzie ustawowe warunki do jej uzyskania.
Kto i gdzie
Połowa z ponad 1500 punktów powierzona będzie do prowadzenia adwokatom oraz radcom, pozostała część przypadła organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego (NGO). Będą one wyłaniane corocznie w otwartym konkursie ofert, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118). Dopiero gdy do konkursu nie staną chętne podmioty, punkty przekazywane będą do prowadzenia przedstawicielom samorządów prawniczych. W punktach prowadzonych przez NGO-sy pomocy prawnej udzielać będą mogli nie tylko adwokaci i radcy, lecz także magistrzy prawa legitymujący się co najmniej 3-letnim doświadczeniem oraz doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego (z wyłączeniem problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).
Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana co do zasady 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Informacji o konkretnym miejscu i godzinach otwarcia punktów należy szukać w Biuletynie Informacji Publicznej starostw powiatowych.
W ustawie nie wprowadzono jednak rejonizacji. Dzięki temu mieszkaniec Krakowa – jeśli tylko spełnia kryteria uzyskania pomocy prawnej – będzie mógł prosić o pomoc w punkcie prowadzonym choćby w Szczecinie.
O poradę będzie można również wystąpić wielokrotnie i to nawet w tej samej sprawie. W ocenie resortu sprawiedliwości, który jest gospodarzem ustawy, nie ma bowiem racjonalnych kryteriów, które pozwoliłyby ograniczyć dostępność nieodpłatnej pomocy prawnej bez naruszenia zasady równego dostępu do usług publicznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama