statystyki

Raport Seremeta wciąż czeka na zatwierdzenie. Może się nie doczekać

autor: Ewa Ivanova30.12.2015, 07:14; Aktualizacja: 30.12.2015, 10:38
Małgorzata Słowińska i Andrzej Seremet/ fot. Prokuratura Generalna

Małgorzata Słowińska i Andrzej Seremet/ fot. Prokuratura Generalnaźródło: Materiały Prasowe

Czy sprawozdanie Andrzeja Seremeta z działalności prokuratury w 2014 r. zostanie skwitowane przez nową premier? Czy minister sprawiedliwości wyda w jego sprawie wymaganą prawem opinię? Małe szanse. Żadna z upoważnionych instytucji – ani kancelaria premiera, ani ministerstwo sprawiedliwości – nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o losy dokumentu.

– Sprawozdanie zostało przygotowane w terminie (koniec marca 2015 r. – red.). Natomiast nie mamy żadnych informacji, czy zostało przyjęte – mówi Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy prokuratury generalnej.

Prokurator Andrzej Kaucz, sekretarz Krajowej Rady Prokuratury, uważa, że to brak ustawowego terminu na reakcję jest przyczyną zwłoki ze strony organów upoważnionych do zajęcia stanowiska w tej mierze: ministra sprawiedliwości i premiera.

Z kolei Borys Budka, były minister sprawiedliwości, przypuszcza, że nowa premier w ogóle nie odniesie się do raportu PG, mimo, że taki obowiązek nakłada na nią obowiązująca wciąż ustawa o prokuraturze. Zgodnie z jej art. 10e (Dz.U. z 2011 r., nr 270, poz. 1599 ze zm.) minister sprawiedliwości przedstawia – a więc ma taki obowiązek – na piśmie stanowisko do sprawozdania prokuratorskiej centrali. Prezes Rady Ministrów przyjmuje zaś albo odrzuca sprawozdanie, mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane