statystyki

Sądy idą za daleko, rozważając zwolnienie z kosztów

autor: Piotr Sługiewicz22.12.2015, 07:41; Aktualizacja: 22.12.2015, 10:09
Naruszenie określonej w ustawie procedury zwalniania z kosztów stanowić może złamanie prawa dostępu obywatela do sądu

Naruszenie określonej w ustawie procedury zwalniania z kosztów stanowić może złamanie prawa dostępu obywatela do sąduźródło: ShutterStock

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych – a więc tzw. prawo ubogich, jak określa się je w nauce oraz orzecznictwie – zostało zawarte w art. 102 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. 2014 r. poz. 1025 ze zm. – dalej u.k.s.c.).

Zgodnie z ich wykładnią językową strona chcąca skorzystać ze zwolnienia od kosztów składa stosowny wniosek wraz oświadczenie obejmujące dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Deklaracja ta stanowi jedyny, uprawdopodobniający stan majątkowy, środek dowodowy w tego typu sprawie (postanowienie SN z 16 listopada 2012 r., sygn. akt III CZ 81/12, postanowienie SN z 27 września 2012 r. sygn. akt III CZ 69/12). Na podstawie takiego kompletu dokumentów sąd decyduje o zwolnieniu od kosztów bądź też odmawia takiego zwolnienia.

W praktyce można się jednak spotkać ze stosowaniem art. 102 ust. 1 i 2 u.k.s.c. w dwojaki sposób. Część sądów wymaga – zgodnie z przepisem – złożenia stosownego wniosku oraz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Inne sądy natomiast wychodzą poza treść powyższego przepisu i wzywają dodatkowo stronę do złożenia (pod rygorem zwrócenia wniosku na mocy art. 102 ust. 2 u.k.s.c. w zw. z art. 130 par. 1 k.p.c.) np. wyciągów bankowych, rachunków za gaz, wodę, prąd, za lekarstwa itp., z których ma wynikać, iż obciążenia finansowe danej osoby uniemożliwiają ponoszenie kosztów sądowych. Nasuwa się więc pytanie, która linia orzecznictwa jest legalna, a która nie.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lawyer(2015-12-28 15:44) Zgłoś naruszenie 10

    W końcu ktoś wytknął nieprawidłową wykładnię oraz stosowanie przepisów dotyczących zwalniania od kosztów. Niestety dużo sądów działa niewłaściwie, zamiast tak jak opisano w artykule.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane