statystyki

Sądy idą za daleko, rozważając zwolnienie z kosztów

autor: Piotr Sługiewicz22.12.2015, 07:41; Aktualizacja: 22.12.2015, 10:09
Naruszenie określonej w ustawie procedury zwalniania z kosztów stanowić może złamanie prawa dostępu obywatela do sądu

Naruszenie określonej w ustawie procedury zwalniania z kosztów stanowić może złamanie prawa dostępu obywatela do sąduźródło: ShutterStock

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych – a więc tzw. prawo ubogich, jak określa się je w nauce oraz orzecznictwie – zostało zawarte w art. 102 ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U. 2014 r. poz. 1025 ze zm. – dalej u.k.s.c.).

Zgodnie z ich wykładnią językową strona chcąca skorzystać ze zwolnienia od kosztów składa stosowny wniosek wraz oświadczenie obejmujące dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Deklaracja ta stanowi jedyny, uprawdopodobniający stan majątkowy, środek dowodowy w tego typu sprawie (postanowienie SN z 16 listopada 2012 r., sygn. akt III CZ 81/12, postanowienie SN z 27 września 2012 r. sygn. akt III CZ 69/12). Na podstawie takiego kompletu dokumentów sąd decyduje o zwolnieniu od kosztów bądź też odmawia takiego zwolnienia.

W praktyce można się jednak spotkać ze stosowaniem art. 102 ust. 1 i 2 u.k.s.c. w dwojaki sposób. Część sądów wymaga – zgodnie z przepisem – złożenia stosownego wniosku oraz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Inne sądy natomiast wychodzą poza treść powyższego przepisu i wzywają dodatkowo stronę do złożenia (pod rygorem zwrócenia wniosku na mocy art. 102 ust. 2 u.k.s.c. w zw. z art. 130 par. 1 k.p.c.) np. wyciągów bankowych, rachunków za gaz, wodę, prąd, za lekarstwa itp., z których ma wynikać, iż obciążenia finansowe danej osoby uniemożliwiają ponoszenie kosztów sądowych. Nasuwa się więc pytanie, która linia orzecznictwa jest legalna, a która nie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lawyer(2015-12-28 15:44) Zgłoś naruszenie 20

    W końcu ktoś wytknął nieprawidłową wykładnię oraz stosowanie przepisów dotyczących zwalniania od kosztów. Niestety dużo sądów działa niewłaściwie, zamiast tak jak opisano w artykule.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane