statystyki

Roszczenie wobec zarządu, gdy jest tytuł egzekucyjny

19.01.2016, 08:09; Aktualizacja: 19.01.2016, 08:53
biznes, firma, analiza, analityk, doradca

Spółka z o.o. wniosła o zasądzenie od trzech byłych członków zarządu kwoty 150 tys. zł.źródło: ShutterStock

TEZA: Wykazanie przez powoda istnienia wierzytelności, której egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna (będącej jedną z przesłanek decydujących o przypisaniu członkom zarządu spółki z o.o. odpowiedzialności z art. 299 par. 1 kodeksu spółek handlowych), powinno nastąpić co do zasady poprzez przedstawienie przysługującego mu względem spółki tytułu.

Sygn. akt V ACa 166/15, WYROK SĄDU APELACYJNEGO W KATOWICACH z 6 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Spółka z o.o. wniosła o zasądzenie od trzech byłych członków zarządu kwoty 150 tys. zł. Pozwani byli członkami zarządu spółki w okresie, w którym powstały wierzytelności z tytułu umów dzierżawy. W 2011 r. wpłynął wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości, a sama spółka domagała się ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu. Wszczęte postępowania upadłościowe zostało ostatecznie umorzone z powodu braku środków finansowych na jego prowadzenie.

Jako podstawę odpowiedzialności pozwanych spółka wskazała art. 299 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h.).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane