Zamówienia publiczne: Preferencje krajowe zakazane, ale nie niemożliwe

autor: Sławomir Wikariak23.12.2015, 07:44; Aktualizacja: 23.12.2015, 09:32
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Zanim wstąpiliśmy do UE zamawiający, który chciał zastosować preferencje krajowe, mógł po prostu postanowić w specyfikacji, że w przetargu mają prawo startować tylko polskie firmy lub mają wykorzystywać polskie surowce czy produktyźródło: ShutterStock

Zamówienia publiczne mogą stymulować rozwój państwa i polskich firm. Organizujący je urzędnicy muszą jednak zmienić swe dotychczasowe podejście.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki zaraz po objęciu przez siebie urzędu podkreślił, że jednym z priorytetów kierowanego przez niego resortu będą zamówienia publiczne. Zwrócił też uwagę, że postrzega je szerzej, niż tylko sposób na wybór możliwie korzystnych ofert i oszczędne wydawanie pieniędzy.

– Ustawa – Prawo zamówień publicznych jest potężnym instrumentem gospodarczym. Chcielibyśmy, żeby jak najefektywniej i w zgodzie z prawem unijnym stymulowała rozwój Polski – wskazywał wicepremier w wywiadzie udzielonym PAP.

Jednocześnie podkreślił, że chciałby, aby jak najwięcej zamówień publicznych realizowali polscy przedsiębiorcy, oczywiście z poszanowaniem prawa.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gość (2015-12-24 01:56) Zgłoś naruszenie 00

    Po zmianie ustawy możliwe oraz uproszczeniu regulaminów wewnętrznych, będąc na ostatnim szkoleniu podano nam przykład regulaminu w GUS masakra lepiej tam nie kupować nic. Dobry sposób na oszczędności w budżecie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane