statystyki

Rząd bada, jak wdrożyć unijne dyrektywy dotyczące zamówień publicznych

autor: Sławomir Wikariak14.12.2015, 07:38; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:59
książki, prawo, sprawiedliwość

2 tys. sporów przetargowych toczy się rocznie w Polsceźródło: ShutterStock

Jutro rząd ma ostatecznie zdecydować, w jaki sposób zamierza wdrożyć unijne dyrektywy dotyczące zamówień publicznych.

Polska musi to zrobić do 18 kwietnia 2016 r. W przeciwnym razie grozi nam utrata funduszy europejskich. Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych przejętym po poprzednikach, ale jednocześnie zastanawia się nad innym rozwiązaniem – przygotowaniem małej nowelizacji, która ograniczyłaby się jedynie do implementacji tego, co niezbędne. Jak dowiedział się nieoficjalnie DGP, w ostatni czwartek zapadła decyzja o powołaniu specjalnego zespołu, który ma zbadać, na ile jest to realne, i do jutra przedstawić swą ocenę. Jeśli będzie ona pozytywna, to właśnie na techniczną nowelizację zdecyduje się rząd.

Dlaczego nie przyjąć już gotowego projektu przygotowanego przez Urząd Zamówień Publicznych? Wzbudza on wiele kontrowersji, na które zwracała uwagę Konfederacja Lewiatan na zwołanej w tym celu konferencji prasowej.

– Podczas konsultacji społecznych zgłoszono do niego około 700 uwag, z których prawie żadna nie została uwzględniona. Jego przyjęcie spowoduje chaos na rynku, przywrócenie porządku, jeśli w ogóle możliwe, zajmie długie lata – przekonywał Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego.

Jednym z głównych zarzutów kierowanych wobec projektu jest zbyt dosłowne przekopiowanie regulacji unijnych. Część ekspertów uważa, że powinny one zostać dostosowane do polskich realiów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane