Zaleśny: Konflikt o Trybunał Konstytucyjny można rozwiązać

autor: Patryk Słowik14.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:55
Trybunał Konstytucyjny,

Można także poszukiwać bardziej politycznego rozwiązania sporu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Trybunał powinien rozstrzygnąć, czy osoby wybrane na sędziów TK z naruszeniem przepisów konstytucji są godne piastować urząd sędziego - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Jacek Zaleśny, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak rozwiązać spór o Trybunał Konstytucyjny?

Na płaszczyźnie konstytucyjnej kluczowa kwestia dotyczy osób pełniących urząd sędziego, ich liczby oraz tego, kto jest sędzią, a kto nie. I ta sprawa już została jednoznacznie rozstrzygnięta. Uczynił to w ostatnich dwóch wyrokach TK. Na podstawie pierwszego z wyroków wiadomo, że status sędziego mają konkretni trzej sędziowie wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji, natomiast na podstawie drugiego z nich wiadomo, że status sędziego ma dwóch konkretnych sędziów wybranych przez Sejm bieżącej kadencji. Na podstawie tych dwóch wyroków TK dokładnie wiemy, z imienia i nazwiska, jak nazywają się sędziowie TK.

Praktyka jednak pokazuje, że nadal są poważne wątpliwości.

Problem nie dotyczy bowiem tego, kto jest sędzią TK, tylko wykonania ostatnio podjętych wyroków TK, w tym, jaki jest status prawny trzech osób, o których wiemy, że zostały wybrane z naruszeniem Konstytucji RP, a od których prezydent odebrał ślubowanie. Obecnie ta kwestia wymaga rozwiązania. Również w tym zakresie dysponujemy odpowiednią procedurą postępowania. Zgodnie z art. 28 ustawy o TK sędzia odpowiada dyscyplinarnie przed TK za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli okazał się niegodny urzędu. I takie postępowanie powinno być przeprowadzone.

Ale dlaczego trybunał miałby prowadzić postępowania dyscyplinarne? Czym zawinili sędziowie wybrani przez Sejm obecnej kadencji?


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane