statystyki

Sprzedaż internetowa: Do handlu na portalach należy się przygotować

autor: Łukasz Zalewski10.12.2015, 10:40; Aktualizacja: 10.12.2015, 10:47
W formularzu VAT-R trzeba zdecydować, czy będzie się korzystało ze zwolnienia z VAT ze względu na wielkość sprzedaży.

W formularzu VAT-R trzeba zdecydować, czy będzie się korzystało ze zwolnienia z VAT ze względu na wielkość sprzedaży.źródło: ShutterStock

Pan Robert zamierza rozpocząć działalność w internecie. Prawdopodobnie będzie handlował elektroniką. W jego ofercie znajdą się więc telefony komórkowe, tablety, laptopy, a niewykluczone, że również telewizory, monitory i drukarki. Znalazł już dostawcę sprzętu i doszedł do wniosku, że będzie w stanie konkurować z innymi małymi podmiotami działającymi w internecie, które oferują podobny asortyment klientom indywidualnym. Zamierza handlować głównie na portalach aukcyjnych, oferując produkty w opcji pozwalającej na zakup po określonej cenie. – Jak powinienem rozliczać podatki w takiej działalności? I na co uważać, żeby nie narazić się fiskusowi – pyta czytelnik.

Przede wszystkim pan Robert musi zarejestrować działalność gospodarczą, wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym i zdecydować, czy będzie podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT, czy też rezygnuje z takiego zwolnienia i będzie rozliczał VAT od początku działalności.

Zanim nasz czytelnik rozpocznie działalność, musi złożyć wniosek o jej rejestrację na formularzu CEIDG-1. Jest on traktowany jednocześnie jako zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz GUS. Nie trzeba dodatkowo składać naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania w podatku dochodowym. Do wniosku CEIDG-1 można dołączyć od razu formularz zgłoszenia do celów VAT na druku VAT-R. Przepisy nakazują złożenie go najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Od początku 2015 r. rejestracja do celów VAT jest bezpłatna, ponieważ nie ma już obowiązku potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego. Jednak za uzyskanie potwierdzenia rejestracji trzeba zapłacić 170 zł (opłata skarbowa).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane