statystyki

Bój o jawność ułaskawień. Dokumenty z aktem łaski to informacja publiczna?

autor: Ewa Ivanova09.12.2015, 07:14; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:21
pozew dokument prawo

W dniu, w którym prezydent Andrzej Duda dokonał ułaskawienia ministra Mariusza Kamińskiego, Sieć Obywatelska zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o dostęp do wielu dokumentówźródło: ShutterStock

Sądy administracyjne będą musiały rozstrzygnąć, czy dokumenty związane z aktem łaski mają charakter informacji publicznej, czy też nie.

O informacje związane ze stosowaniem przez prezydenta prawa łaski wystąpiły: Sieć Obywatelska Watchdog Polska oraz fundacja ePaństwo. Impulsem stało się ułaskawienie byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego oraz jego współpracowników. Jedna z organizacji wniosła już sprawę do sądu, ponieważ nie poznała żądanych dokumentów. Druga czeka jeszcze na odpowiedź Kancelarii Prezydenta, ale w razie negatywnej decyzji rozważa podobny ruch.

– Chcemy dowiedzieć się, jak instytucja ułaskawienia funkcjonuje w praktyce. Czy akty posiadają uzasadnienia? Czy zawierają jakieś inne instrukcje dla sądów? Te pytania wydają się ciekawe po ostatnim ułaskawieniu osoby, która nie została jeszcze prawomocnie skazana – mówi Daniel Macyszyn, prezes fundacji ePaństwo.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane