statystyki

Jak ustalić wymiar dodatkowej opłaty za użytkowanie wieczyste

autor: Leszek Jaworski11.12.2015, 07:25
budowa, dom, nieruchomości

Spółka nie wywiązała się z terminów i wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie terminu zabudowyźródło: ShutterStock

TEZA: Przy nałożeniu dodatkowej opłaty rocznej organ musi ustalić i zbadać przyczyny, przez które użytkownik wieczysty nie dotrzymał terminu na zagospodarowanie nieruchomości, oddanej mu w użytkowanie wieczyste.

Sygn. akt I OSK 217/14, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 10 października 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Nieruchomości gruntowe położone w jednym z miast zostały oddane w użytkowanie wieczyste na 99 lat w drodze przetargu ustnego nieograniczonego na rzecz spółki z o.o. z przeznaczeniem na administrację, bankowość, biura, mieszkalnictwo, zbiorowe zamieszkanie i usługi. Zgodnie z par. 8 umowy o oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste nabywca był zobowiązany do rozpoczęcia inwestycji w terminie pierwszego roku od daty podpisania umowy notarialnej, tj. do 1 marca 2007 r. i zakończenia jej w terminie trzech lat od tej daty, tj. do 1 marca 2009 r.

Spółka nie wywiązała się z terminów i wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie terminu zabudowy, uzasadniając to przyczynami od niej niezależnymi. Prezydent miasta zarządzeniami z 1 marca 2009 r. przedłużył termin zagospodarowania obu nieruchomości gruntowych do 1 marca 2012 r., w następstwie czego strony zmieniły umowę użytkowania wieczystego. Trzy lata później spółka wystąpiła z ponownym wnioskiem o przedłużenie umowy użytkowania wieczystego, tym razem do 1 marca 2015 r. Organ stwierdził jednak, że przeprowadzone 8 stycznia 2012 r. oględziny nieruchomości wykazały, że nie zostały one zabudowane zgodnie z celem określonym w umowie, jak również nie zostały całkowicie zakończone badania archeologiczne. Pomimo przedłużenia o trzy lata terminu zabudowy inwestor nie dokonał w tym czasie żadnych znaczących działań administracyjnych i inwestycyjnych w celu wywiązania się z obowiązku. Z tej przyczyny prezydent miasta, uwzględniając położenie nieruchomości, nie wyraził zgody na kolejne przedłużenie terminu zabudowy. Jednocześnie pismem z 5 lutego 2012 r. poinformował spółkę o wszczęciu postępowania ustalającego dodatkowe opłaty roczne. W jego rezultacie prezydent miasta decyzją zobowiązał spółkę do uiszczenia dodatkowej opłaty rocznej za niezagospodarowanie w terminie dwóch nieruchomości gruntowych.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane