statystyki

Biegacz powinien zachowywać się jak pieszy

autor: Jan Ludwikowski07.12.2015, 19:00
ćwiczenia, bieganie, sport

Biegacz powinien poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a jeśli ich brak – poboczem.źródło: ShutterStock

Pan Maciej przygotowuje się do maratonu. – Pokonuję wiele kilometrów i często dochodzi do spornych sytuacji z innymi uczestnikami ruchu – mówi czytelnik. – Wczoraj jak zwykle biegłem lewą stroną jezdni i o mało nie wpadł na mnie rowerzysta. Nakrzyczał na mnie, że piesi powinni poruszać się poboczem. Jak sprawę regulują przepisy – pyta pan Maciej.

Aktywne spędzanie czasu staje się bardzo modne. Biegacze poruszający się po chodnikach i ulicach przestali budzić powszechne zdziwienie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy uczestnik ruchu musi zachować szczególną ostrożność. Nieprzestrzeganie przepisów może spowodować przykre konsekwencje nie tylko dla biegacza, lecz także innych napotkanych osób.

Przed kolejnym treningiem na świeżym powietrzu warto zaznajomić się z prawem o ruchu drogowym. W świetle tej ustawy biegacza trzeba traktować tak jak pieszego. Wielu wyczynowców z pewnością będzie miało wątpliwości co do słuszności takiego porównania. Chociaż uprawiający biegi poruszają się ze znacznie większą prędkością i nie znoszą się zatrzymywać, to obejmują ich te same przepisy co zwykłych przechodniów.

Biegacz powinien zatem poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, a jeśli ich brak – poboczem. Dopiero gdy pobocza nie ma lub chwilowo nie można z niego korzystać, osoba uprawiająca sport ma prawo korzystać z jezdni. Ale nie powinna czuć się na niej zbyt pewnie... Otóż koniecznie musi się poruszać lewą stroną ulicy i ustępować miejsca każdemu przejeżdżającemu pojazdowi!


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aa(2015-12-07 21:28) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe, czy prawo przewiduje ograniczenie prędkości dla pieszych? A przecież trenować mogą na ulicy nie tylko maratończycy, ale też sprinterzy, którzy rozwijają zawrotne, jak na "zwykłego" pieszego prędkości?... Jeśli tak, to może doczekamy się też fotoradarów na chodnikach?...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane