statystyki

Chodniki, piece i pas zieleni: Jakie obowiązki ma właściciel budynku

autor: Adam Makosz18.02.2016, 18:00
Obowiązek dbania o czystość chodnika spoczywa nie tylko na formalnym właścicielu nieruchomości, ale także na jego współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych (należą do nich najczęściej spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe), osobach zarządzających lub użytkujących nieruchomości.

Obowiązek dbania o czystość chodnika spoczywa nie tylko na formalnym właścicielu nieruchomości, ale także na jego współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych (należą do nich najczęściej spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe), osobach zarządzających lub użytkujących nieruchomości.źródło: ShutterStock

O nieruchomości należy dbać. Ale nie tylko o porządek na posesji, lecz także przylegającym do niej chodniku. Za nieuprzątnięcie błota lub śniegu grozi mandat.

Czy gmina powinna się zająć chodnikiem

W ubiegłym roku gmina wybudowała obok mojej posesji chodnik. Znajduje się na nim dużo nieczystości i błota. Czy ich uprzątnięcie jest zadaniem samorządu?

NIE

Właściciele terenów, do których przylegają gminne chodniki, mają pewne obowiązki związane z ich utrzymaniem. Nie muszą co prawda troszczyć się o ich stan techniczny, ale za to powinni dbać o czystość. Obowiązkiem każdego właściciela jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż jego nieruchomości. Za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy budynku lub działki.

Obowiązek dbania o czystość chodnika spoczywa nie tylko na formalnym właścicielu nieruchomości, ale także na jego współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych (należą do nich najczęściej spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe), osobach zarządzających lub użytkujących nieruchomości. Ciąży on również na osobach aktualnie władających nieruchomością, takich jak najemcy lub dzierżawcy. Właściciel nie ma obowiązku uprzątnięcia chodnika znajdującego się przed jego nieruchomością, jeżeli jest tam dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Podstawa prawna

Art. 2 ust. 1 pkt 4, art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • qwerty(2016-02-19 07:22) Zgłoś naruszenie 70

    Idiotyczny przepis mówiący o chodniku, który jest pasem drogi i jest własnością gminy. Moze w ramach rewanzu gmina posprząta moje podwórko, które do niej nie nalezy ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane