statystyki

Impreza masowa tylko za zezwoleniem

autor: Adam Sroga07.12.2015, 09:54; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:04
ludzie na imprezie

Zakwalifikowanie imprezy jako masowej oznacza stosowanie przepisów karnych.źródło: ShutterStock

Działam w samorządzie studenckim. W ramach tej działalności chcę zorganizować imprezę integracyjną dla studentów. Czy muszę uzyskać jakieś zezwolenie lub załatwić inne formalności? Na co zwrócić uwagę – pyta czytelniczka, pani Ania z Wrocławia.

Pytanie pani Anny nabiera szczególnego sensu w obliczu tragedii na UTP w Bydgoszczy. Przypomnijmy, w wyniku paniki, która wybuchła podczas imprezy studenckiej, śmierć poniosły trzy osoby. Wstępne ustalenia wskazują na błędy samorządu studenckiego i ochroniarzy zabezpieczających imprezę. Czy impreza mogła być traktowana jako impreza podlegająca wyłącznie przepisom uczelni, czy też jako impreza masowa? To istotne dla ustalenia odpowiedzialności i grożących sankcji.

Kiedy zgromadzenie jest masowe

W potocznym rozumieniu każda impreza o skali podobnej do studenckich otrzęsin wydaje się imprezą masową. Ustawodawca używa tego terminu w odniesieniu do imprezy masowej artystyczno-rozrywkowej oraz masowej imprezy sportowej. Jednocześnie wyłącza z zakresu pojęcia m.in. imprezy organizowane w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury, galeriach sztuki, organizowane przez pracodawców dla pracowników, imprezy sportowe dla niepełnosprawnych, jak również w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży.

Liczba miejsc dla uczestników imprezy artystyczno-rozrywkowej wynosi nie mniej niż 1000, gdy odbywa się na stadionie, w innym obiekcie lub na terenie umożliwiającym jej przeprowadzenie, albo nie mniej niż 5000 – w hali sportowej lub w innym budynku. Kluczowa jest potencjalna maksymalna liczba uczestników imprezy. Liczba miejsc stanowi maksymalną granicę. Jej przekroczenie może pociągnąć za sobą odpowiedzialność karną organizatora.

Przepisów tych nie stosuje się do imprez nieodpłatnych, organizowanych przez jednostki organizacyjne podległe centralnemu organowi administracji rządowej na terenie zamkniętym pozostającym w zarządzie tych jednostek. Wszystkie te wymogi muszą nastąpić łącznie. Centralnym organem jest np. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nadzorujący m.in. UTP w Bydgoszczy. Co istotne, jednostką podporządkowaną nie jest samorząd studencki (wyrok WSA z 20 marca 2006 r., VI SA/Wa 878/05).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Maria(2015-12-07 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    zgromadzenie i impreza masowa to dwa różne pojęcia i dwie różne ustawy. Wspólny mianownik to uczestnicy, którzy są w przypadku obu wydarzeń.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane