statystyki

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych: Dziurawa ochrona

autor: Mateusz Dróżdż17.11.2015, 09:30; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:51

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdyby uznać, że picie szampana na boisku po zakończonym meczu jest wykroczeniem, Robertowi Lewandowskiemu groziłby zakaz stadionowy i wyrzucenie z reprezentacji

W ostatnich tygodniach w mediach ponownie rozgorzała dyskusja wokół ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (dalej: ustawa). Stało się tak za sprawą dwóch głośnych wydarzeń. Pierwsze to tragiczny finał imprezy studenckiej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Natomiast drugie jest związane z fetą, jaka miała miejsce na Stadionie Narodowym z okazji awansu polskiej reprezentacji piłki nożnej do Mistrzostw Europy we Francji w 2016 r.

Na początku warto by przypomnieć definicję imprezy artystyczno-rozrywkowej zawartą w art. 3 pkt 2 ustawy. Jest nią mianowicie impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publicznie oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej trzy metry. Ma się ona odbyć na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc wynosi nie mniej niż 1000, w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc wynosi nie mniej niż 500. Pomijam przy tym fakt, że nie ma przepisów wykonawczych pozwalających określić, jak ustalić tę liczbę w przypadku stadionu lub innego obiektu niebędącego budynkiem (pisałem o tym m.in. w tekście Historia niechcianego słonia, Prawnik z 11 lipca 2014 r.).

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 3 pkt. 1 lit. b ustawy imprezami masowymi nie są imprezy organizowane m.in. w szkołach i placówkach oświatowych. Dodatkowo art. 2 stanowi, że przepisów ustawy nie stosuje się do nieodpłatnych imprez masowych organizowanych na terenach zamkniętych będących w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów poszczególnych resortów, jeżeli jednostki te są organizatorami imprezy masowej.

Niebezpieczne imprezy studenckie

W środkach masowego przekazu pojawiło się wiele komentarzy na temat tego, czy wydarzenie zorganizowane w Bydgoszczy było imprezą masową. Nie zwrócono przy tym uwagi na to, że tak naprawdę kluczowe było to, kto był organizatorem tej imprezy.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane