statystyki

Duda nie poniesie konsekwencji za TK - twierdzą prawnicy

autor: Grzegorz Osiecki07.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2015, 11:17
Andrzej Duda w Sejmie

Andrzej Duda powinien zdaniem TK przyjąć ślubowania od poprzednio wybranych sędziów, ale czy to zrobi nie wiadomoźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

Nie przyjmując ślubowania od trzech sędziów, prezydent Duda może narazić się na zarzut złamania prawa. Jednak faktycznych konsekwencji tego faktu nie poniesie – wynika z opinii znanych prawników.

W tym tygodniu Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie nowelizacji ustawy o TK, którą uchwalił Sejm nowej kadencji. Zaś w Dzienniku Ustaw ukaże się orzeczenie trybunału z zeszłego tygodnia dotyczące nowelizacji dokonanej przez poprzedni parlament i wówczas ma się do niego odnieść prezydent Andrzej Duda. – W momencie gdy orzeczenie ukaże się drukiem i nabierze mocy prawnej, pan prezydent wraz z grupą prawników z kancelarii przyjrzy się i podejmie decyzję w sprawie trzech sędziów, którzy zostali wybrani w poprzedniej kadencji – zapewnia Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta.

Na razie w sprawie wyboru sędziów mamy pat. – To bardzo zagmatwana sytuacja, nie wiadomo, jak się potoczy – uważa konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. Z kolei dr Ryszard Piotrowski mówi, że mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim zakresie oceny prawne przełożą się na praktykę – podkreśla.

Największe rozbieżności dotyczą tego, kto jest sędzią TK. – Nie wiemy, bo czterech zaprzysiężonych sędziów zapewne zostało wybranych z wadą prawną, ale to będzie rozstrzygnięte ostatecznie 9 grudnia. Trzech zostało wybranych zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, ale prezydent nie odebrał od nich ślubowania – podkreśla Marek Chmaj. W efekcie mamy obecnie 10 wybranych sędziów, pięciu przez poprzedni i pięciu przez obecny Sejm.

– Jeśli chodzi o sędziów wybranych ostatnio, to zostali powołani w momencie, gdy te stanowiska były obsadzone, choć – jak się okazało po orzeczeniu TK – dwa z nich wadliwie – podkreśla konsekwencje ostatniego orzeczenia dr Piotrowski. Wniosek: mamy trzech wybranych sędziów przez poprzedni Sejm i dwa wakaty, które powinny zostać uzupełnione przez obecny Sejm.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • 25 pazdziernika wyborcy powiedziel WAM dosc !(2015-12-07 14:01) Zgłoś naruszenie 5956

    Prezydent postapil wedlug prawa. Prezydenta Andrzeja Dude nie pozwolimy zaszczekac i zamordowac jak to zrobiliscie z Prezydentem Lechem Kaczynskim ! Bandyci i zlodzieje z MAFII, Kongresu Liberalno Demokraycznego, UD, UW, PO, przepoczwarczone w Petru .nowoczesna. Hanba dla was na pokolenia .

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • natan(2015-12-07 12:44) Zgłoś naruszenie 5045

    Po prostu to PO jako pierwsze złamało konstytucję razem z Rzeplinskim i te ustawę należy napisać na nowo !!! Ustawa nie może być trochę zgodna z konstytucją a trochę nie , inaczej albo złamano prawo w całości albo tylko trochę jak chce TK i PO !!! Złodziej albo jest złodziejem według prawa albo nie a nie tylko trochę jest złodziejem a trochę nie !!! Zrozumcie to prof. prawa i inni myśliciele z TK !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Brian(2015-12-07 12:31) Zgłoś naruszenie 4954

    Teraz, póki PISiory mają większość w parlamencie to nie postawią marionetki przed TS. Później, o ile wyrwiemy te pisowskie chwasty i zbudujemy nowy parlament, może ten się im weźmie za dupy. Ale mam obawy, że kaczory się zakorzenią tak głęboko, że będziemy mieli z nimi poważny problem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PIPI(2015-12-07 09:19) Zgłoś naruszenie 3754

    DUDA NADAL BEDZIE GRAŁ NA DUDACH,, OBRZYDLIWE

    Odpowiedz
  • Bolo(2015-12-07 14:44) Zgłoś naruszenie 3624

    GazetaPrawna usuwa komentarze ktore nie opluwaja rzadu I Prezydenta. Dno.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • No i co szmaciarze?(2015-12-07 14:10) Zgłoś naruszenie 3431

    A szmaciarstwo dziennikarskie z niemieckich brukowców juz prezydenta skazali na wiezienie za łamanie komunistycznej konstytucji z okragłego stołu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewa(2015-12-07 15:10) Zgłoś naruszenie 3231

    Prezedent nie złamał prawa w zadnym calu.To bezprawie rzeplńskiego i jego 2 kolesi doprowadziło do tej sytuacji.Zafałszowac chcieli,jak w 2005 r ale nie wyszło,Dzisiejszy tk to parodia prawa i kompromitacja urzędu.Rzepliński pisze sobie ustawę i jeszcze złamie przy tym prawo,TK orzeka i każdorazowo przekracza swoje kompetencje,przyklepywał wszystko czego wymagali kolesie z peło itd.Gdyby ci sedziowie mieli odrobiną godności,nie wspomne o honorze-podaliby się natychmiast do dymisji,a tak czekają na sprawiedliwość Narodu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bobby(2015-12-07 13:56) Zgłoś naruszenie 3018

    W momencie gdy orzeczenie ukaże się drukiem i nabierze mocy prawnej, pan prezydent wraz z grupą prawników z kancelarii przyjrzy się i podejmie decyzję w sprawie trzech sędziów, którzy zostali wybrani w poprzedniej kadencji – zapewnia Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta. Tu juz jest BZDURA- on nie może podejmowac zadnej decyzji... jest tylko notariuszem

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-12-07 15:28) Zgłoś naruszenie 2420

    Uchwalając Konstytucję nikt nie przypuszczał, że w RP może być wybrany prezydent, który za nic ma obowiązujące prawo i metodami Hitlera i Stalina będzie stawiał strony przed faktami dokonanymi. Dlatego w następnych wyborach trzeba - w imię obrony demokracji - postawić przestępców przed TS i sądami powszechnymi i wysłać na śmietnik historii. Duda już znalazł się w tym gronie prawników, któremu żaden szanujjcy się prawnik nie poda ręki.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • polkawirlandii(2015-12-07 15:37) Zgłoś naruszenie 2426

    zlych ludzi poznaje sie po ich gębach... tak too do was parszywe mordy z PO ! oj biada wam za sprzedaz polski w zamian za cieple posadki..a pan rzeplinski to samo dno to widac po jego parszywej "twarzy:"!

    Odpowiedz
  • smok(2015-12-07 17:37) Zgłoś naruszenie 2321

    Nie ma gorszego ścierwa na ziemi, niż tępy leming z PO i PSL.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Valdemort(2015-12-07 17:24) Zgłoś naruszenie 1614

    za to wyborcy ukręcą mu wora, kretaczowi pseudoprawnikowi

    Odpowiedz
  • marek(2015-12-07 12:20) Zgłoś naruszenie 1518

    pipi -ty jesteś OBRZYDLIWA LU OBRZYDLIWY- IGNORANTIA JURYS NOCET- NIE PCHAJ SIĘ NAA AFISZ JAK NIE PO-TRAFISZ - NIE ZNASZ PO -PROSTU PRAWA - NA TARG

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • glecha(2015-12-07 18:24) Zgłoś naruszenie 1414

    Trybunał tak bardzo skompromitowany nadaje się tylko do odwołania.

    Odpowiedz
  • winda1(2015-12-07 19:04) Zgłoś naruszenie 119

    Konsekwencje to powinni ponieść TK za niezgodności których wcześniej nie widzieli wybierając niezgodnie sędziów by swoje i Po interesy bronić.Lub honorowo za swoją sklerozę poddać się do dymisji i na leczenie Wszyscy sędziowie i adwokacji na emerytuty a nie dozgonne blokawać etaty.Mam swoje lata ale to jedna wielka stara banda.Media łacznie z internetem są na garnuszku obcego kapitału wię jak im wierzyć???????????

    Odpowiedz
  • odyseusz(2015-12-08 05:25) Zgłoś naruszenie 111

    Kiedys probowala WRONa kaczka Orla nie pokona

    Odpowiedz
  • Duda konsekwencje?(2015-12-07 21:48) Zgłoś naruszenie 78

    co wy już za bzdury w tym szwabskim szmatławcu wymyslacie. jak by tak na waszą makrelę Angelę jakiś brukowiec pluł, to byście go od razu do Dachu.

    Odpowiedz
  • MRUCZEK(2015-12-08 05:06) Zgłoś naruszenie 51

    JAKIE PRAWO TACY ,,PRAWNICY' DZIWNĄ SPRAWĄ ;;JEST;; każdy TE USTAWY I NORMY ,,,PRAWA' rozumie PO SWOJEMU I TWIERDZI ŻE MY MAMY RACJĘ ..TO SEJ I POSŁOWIE NAROBILI ..BAŁAGANU ;;;I JESZCZE IM ;;;;ZA TO PŁACĄ;;;;

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwosc wiekowa istnieje, dzieki Panu!(2015-12-08 09:31) Zgłoś naruszenie 42

    TK jest nagi, popelnil grzech CIEZKI i zostanie wypedzony z RAJU ! ! ! Zakazany owoc smakuje w wirtualnej wyobrazni, pociaga za soba niesmak, i utrate przywilejow jakich nie ma, ba, nawet nie wiedza ciezko herujace pszczolki w tym ULU ! Trutnie sa tez pozyteczne, ale do czasu, po czasie sa usmiercane i z ULA, PULL UP ! A do Srody Popielcowej jeszcze daleko, i aby otrzymac odpuszczenie grzechow, wczesniej nalezy szczerze zalowac za nie a potem sie szczerze wyspowiadac, niestety, takie reguly przebaczenia ! ! ! NIESTETY.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-12-08 09:10) Zgłoś naruszenie 21

    Duda , w tzw. sprawie TK , nic nie zawinił - a jeśli już , to zaniechaniem likwidacji tego mafijnego i agenturalnego koryta . Nic natomiast nie wiadomo o odpowiedzialności tzw. prawników za III RP , czyli puszczenie państwa i społeczeństwa z torbami .

    Odpowiedz