Okres próbny dla nowych kierowców
Będzie trwał 24 miesiące od chwili wydania dokumentu. Najwięcej restrykcji będzie przez pierwsze 8 miesięcy. Właśnie wtedy nowicjusze nie będą mogli przekroczyć prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
Przedłużenie okresu próby
Starosta będzie mógł wydać decyzję o przedłużeniu okresu próby względem kierowcy, który podczas 24 pierwszych miesięcy popełni minimum dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym między innymi: o 30 km/h przekroczy dozwoloną prędkość, nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania lub wymusi pierwszeństwo.
Dodatkowe szkolenia
Pomiędzy 4 a 8 miesiące posiadania prawa jazdy nowicjusze będą musieli przejść kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Zaświadczenia ukończenia kursów trzeba będzie przedstawić właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania staroście przed upływem 8 miesięcy od dnia wydania dokumentu.
Zielony listek na szybach
Każda osoba ciesząca się od niedawna prawem jazdy będzie musiała informować resztę kierujących o swoich niedużych umiejętnościach. Zadanie to będzie spełniał obowiązkowy zielony listek przyklejany zarówno na przedniej jak i tylnej szybie.
Zakaz pracy jako kierowca w pierwszych dwóch latach
Nowicjusz nie będzie mógł wykonywać zawodu kierowcy przez cały okres próby. Zakaz dotyczy również osobistego wykonywania działalności gospodarczej o takim charakterze.