statystyki

RPO: Potrzebna ochrona pokrzywdzonych

autor: Anna Krzyżanowska01.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 01.12.2015, 08:59
Adam Bodnar RPO

Adam Bodnar RPOźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Pokrzywdzony przez osobę, wobec której zostało orzeczone umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym, powinien być informowany o wyjściu sprawcy ze szpitala. Tak się jednak nie dzieje. Wszystko przez niepełną implementację decyzji ramowej w sprawie pozycji ofiar w postępowaniu karnym.

O powyższym poinformował w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Przywołaną decyzją ramową nałożono na kraje UE obowiązek ustanowienia przepisów, które w ramach ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem zapewnią im dostęp do ważnych informacji.

Z tego powodu znowelizowany został art. 168a kodeksu karnego wykonawczego. Zagwarantowane w nim zostało prawo pokrzywdzonego do uzyskania – na jego wniosek – informacji o opuszczeniu zakładu karnego przez skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności. Powyższe uprawnienie – jak wyjaśnia dr Adam Bodnar – rozciąga się nie tylko na przypadki, gdy skazany opuszcza zakład karny po odbyciu w całości orzeczonej kary lub w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem. Objęto nim również każdorazowe opuszczenie jednostki penitencjarnej w toku wykonywania kary: zarówno legalne (przerwa w odbywaniu kary, przepustka itp.), jak i nielegalne (w wyniku ucieczki). Podobne gwarancje znalazły się także w art. 253 par. 3 k.p.k.: pokrzywdzony jest niezwłocznie powiadamiany o uchyleniu, nieprzedłużeniu lub zmianie tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy, jak również o ucieczce oskarżonego z aresztu śledczego.

„Nieobjęta ustawowymi regulacjami pozostaje natomiast sytuacja osób pokrzywdzonych przez sprawców, wobec których orzeczony został środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym (art. 93g k.k.)” – zauważa RPO.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane