statystyki

RPO: Potrzebna ochrona pokrzywdzonych

autor: Anna Krzyżanowska01.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 01.12.2015, 08:59
Adam Bodnar RPO

Adam Bodnar RPOźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

Pokrzywdzony przez osobę, wobec której zostało orzeczone umieszczenie w zakładzie psychiatrycznym, powinien być informowany o wyjściu sprawcy ze szpitala. Tak się jednak nie dzieje. Wszystko przez niepełną implementację decyzji ramowej w sprawie pozycji ofiar w postępowaniu karnym.

O powyższym poinformował w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Przywołaną decyzją ramową nałożono na kraje UE obowiązek ustanowienia przepisów, które w ramach ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem zapewnią im dostęp do ważnych informacji.

Z tego powodu znowelizowany został art. 168a kodeksu karnego wykonawczego. Zagwarantowane w nim zostało prawo pokrzywdzonego do uzyskania – na jego wniosek – informacji o opuszczeniu zakładu karnego przez skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności. Powyższe uprawnienie – jak wyjaśnia dr Adam Bodnar – rozciąga się nie tylko na przypadki, gdy skazany opuszcza zakład karny po odbyciu w całości orzeczonej kary lub w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem. Objęto nim również każdorazowe opuszczenie jednostki penitencjarnej w toku wykonywania kary: zarówno legalne (przerwa w odbywaniu kary, przepustka itp.), jak i nielegalne (w wyniku ucieczki). Podobne gwarancje znalazły się także w art. 253 par. 3 k.p.k.: pokrzywdzony jest niezwłocznie powiadamiany o uchyleniu, nieprzedłużeniu lub zmianie tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy, jak również o ucieczce oskarżonego z aresztu śledczego.

„Nieobjęta ustawowymi regulacjami pozostaje natomiast sytuacja osób pokrzywdzonych przez sprawców, wobec których orzeczony został środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym (art. 93g k.k.)” – zauważa RPO.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane