statystyki

Opłatę za dziecko w pieczy zastępczej rodzice ponoszą solidarnie

autor: Michalina Topolewska30.11.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.11.2015, 09:02
Obowiązek alimentacyjny i konieczność ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej to nie to samo - uznał sąd

Obowiązek alimentacyjny i konieczność ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej to nie to samo - uznał sądźródło: ShutterStock

Jeżeli sąd zobowiązał rodzica do utrzymania tylko tego dziecka, które z nim zostało po rozwodzie, nie oznacza to, że nie musi zwracać gminie wydatków związanych z pobytem drugiego potomka w opiece zastępczej.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który oddalił skargę kasacyjną rodzica na uchwałę rady miasta Jastrzębie-Zdrój. Dotyczyła ona określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub części (razem z odsetkami), odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty opłaty pobieranej za umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Rozpatrywany przez NSA zarzut skarżącego odnosił się do par. 4 ust. 2 uchwały. Radni postanowili w nim, że samorząd może odstąpić w części od ustalenia opłaty za pobyt małoletniego w pieczy – w wysokości odpowiadającej kwocie alimentów płaconych przez rodzica biologicznego na to dziecko.

Zdaniem skarżącego ta przesłanka narusza jego interes prawny. Wskazywał, że rozwiódł się z żoną, z którą ma dwójkę dzieci. W trakcie rozprawy przez sądem rodzice postanowili, że jedno dziecko zostaje z matką, a drugie z ojcem. Jednocześnie obowiązek alimentacyjny został ustalony w taki sposób, że każdy z rodziców ponosi koszty związane z wychowaniem tego dziecka, które pozostało u niego na utrzymaniu. W związku z tym skarżący nie widzi podstaw do tego, aby gmina domagała się od niego ponoszenia opłaty za drugiego potomka, który został z matką, ale trafił po jakimś czasie do pieczy zastępczej.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane