statystyki

Opłatę za dziecko w pieczy zastępczej rodzice ponoszą solidarnie

autor: Michalina Topolewska30.11.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.11.2015, 09:02
Obowiązek alimentacyjny i konieczność ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej to nie to samo - uznał sąd

Obowiązek alimentacyjny i konieczność ponoszenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej to nie to samo - uznał sądźródło: ShutterStock

Jeżeli sąd zobowiązał rodzica do utrzymania tylko tego dziecka, które z nim zostało po rozwodzie, nie oznacza to, że nie musi zwracać gminie wydatków związanych z pobytem drugiego potomka w opiece zastępczej.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który oddalił skargę kasacyjną rodzica na uchwałę rady miasta Jastrzębie-Zdrój. Dotyczyła ona określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub części (razem z odsetkami), odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty opłaty pobieranej za umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Rozpatrywany przez NSA zarzut skarżącego odnosił się do par. 4 ust. 2 uchwały. Radni postanowili w nim, że samorząd może odstąpić w części od ustalenia opłaty za pobyt małoletniego w pieczy – w wysokości odpowiadającej kwocie alimentów płaconych przez rodzica biologicznego na to dziecko.

Zdaniem skarżącego ta przesłanka narusza jego interes prawny. Wskazywał, że rozwiódł się z żoną, z którą ma dwójkę dzieci. W trakcie rozprawy przez sądem rodzice postanowili, że jedno dziecko zostaje z matką, a drugie z ojcem. Jednocześnie obowiązek alimentacyjny został ustalony w taki sposób, że każdy z rodziców ponosi koszty związane z wychowaniem tego dziecka, które pozostało u niego na utrzymaniu. W związku z tym skarżący nie widzi podstaw do tego, aby gmina domagała się od niego ponoszenia opłaty za drugiego potomka, który został z matką, ale trafił po jakimś czasie do pieczy zastępczej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane