statystyki

Niesłusznie skazany za zabójstwo: Policji, prokuraturze i sędziom nie odpuści

autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski28.11.2015, 14:30; Aktualizacja: 28.11.2015, 15:41
Prokuratura i lubelski sąd do winy się nie poczuwają.

Prokuratura i lubelski sąd do winy się nie poczuwają.źródło: ShutterStock

Mówi, że policji, prokuraturze i sędziom nie odpuści. Bo niesłusznie skazano go na 25 lat więzienia za zabójstwo. Za kratami przesiedział trzy. Kolejne cztery czekał na prawomocne uniewinnienie.

Zbigniew Góra żąda 17,5 mln zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Na razie przyznano mu 323 tys. zł, o resztę walczy w Sądzie Najwyższym. W maju SN przyjął jego skargę kasacyjną, ale termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Góra jest cierpliwy, bo jest przekonany o słuszności wysokich roszczeń.

– To duża kwota?! – reaguje ostro na moją uwagę. – A ile warte są łza, rozpad rodziny, utrata syna, lata zamknięcia w zatłoczonej celi, ból przyklejonej mi łaty mordercy? – pyta retorycznie.

Zapewnia, że odstąpi od żądań finansowych pod jednym warunkiem – że winni jego skazania na własnej skórze odczują skutki błędnego wyroku. Że stracą stanowiska i odejdą z pracy.

Morderstwo

Zabójstwo 70-letniej lekarki, za które Zbigniew Góra został skazany na 25 lat, wywołało szok w Lublinie. Był to bestialski mord na bezbronnej kobiecie w jej mieszkaniu przy ul. Leśnej 15. Góra niechętnie godzi się na to, by wraz ze mną pójść przed kamienicę. Zza firanek obserwują nas lokatorzy i nie są to przyjazne spojrzenia. Nieważne, że Góra został uniewinniony. Dla nich pozostaje winny, bo policja do dziś nie znalazła sprawcy.

Prokuratorski opis zabójstwa jest przerażający. 27 września 2004 r. morderca zatłukł Halinę B. Najpierw bił pięściami po głowie, potem kilkakrotnie uderzał tępym, twardym narzędziem. Powalił na podłogę. Następnie przycisnął do jej twarzy poduszkę. Dusił. Kolanem docisnął płuca. Połamał żebra. Morderca ukradł telefon komórkowy – nokię 3510i o wartości ok. 300 zł – oraz biżuterię wycenioną na ok. 1000 zł.

Podejrzanym o zabójstwo i kradzież został Góra. Wraz z rodziną wynajmował mieszkanie od lekarki. Odwiedził ją w dniu tragedii, by zapłacić czynsz. Policja zatrzymała go po czterech miesiącach – 21 stycznia 2005 r. Poinformowała, że trafiła na „ślad zabójcy” po rutynowej kontroli mężczyzny na stacji paliw, przy którym znaleziono telefon komórkowy zamordowanej. Zeznał on, że kupił go od Tomasza B., ten kolei stwierdził, że aparat nabył od Góry, który dorabiał do pensji sprzedażą komórek. Na nic zdały się wyjaśnienia tego ostatniego, że sprzedał Tomaszowi B. inny model telefonu, o innym numerze identyfikacyjnym IMEI. Prokurator, a za nim sąd, nie dali wiary jego wersji. Wystarczyły poszlaki: zeznania Tomasza B. oraz ślady DNA na zegarku zamordowanej, które mogły należeć do Zbigniewa Góry.

– Byłem zastraszany przez policję. Ta musiała znaleźć winnego, więc wskazała na mnie – mówi.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • To sa bandyci(2015-11-29 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  Dobrze jak największe kary niech płaca ci sędziowie powinni zapłacić i tak beda smażyć sie w piekle ! Amen

  Odpowiedz
 • weffe(2015-11-29 16:08) Zgłoś naruszenie 00

  sędziowie nic nie będą płacić, jeśli byłaby odpowiedzialność majątkowa to po prostu mieliby ubezpieczenie jak np lekarze.

  Odpowiedz
 • stanley(2015-12-09 07:28) Zgłoś naruszenie 00

  H.W.D.P.

  Odpowiedz
 • Arabella(2015-11-28 16:21) Zgłoś naruszenie 00

  Tak jest prawda nasz wymiar sprawiedliwosci,a szczegolnie prokuratura nie robi nic konkretnego my tez mamy niesmak bo nas okradli prowadzac dzialalnosc gospodarcza raz policja zlapala zlodzieja ale towar na policji zamokl i nie bylo co do zwrotu .PROKURATURA UMORZYLA . Jak terz bylo wielkie wlamanie4 i wielka kradzierz policja nie znalazla zlodzieja a prokurator umorzyl a my do dzis placimy wiemy ze tego nigdy nie splacimy a placimy juz 15 lat.

  Odpowiedz
 • mmgtam(2015-11-28 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  nie chce tutaj wypowiadać się o tym przypadku, ale rzadko kiedy niewiniątka zostają skazane niesłusznie, najczęściej są to osoby ze środowiska przestępczego bo inaczej żaden Zenon G. zajmujący się handlem przedmiotami wysoko"paserskimi" nie wskaże że od Ciebie kupił jakiś telefon za 40 złotych... bo po prostu normalni ludzie takich typków nie znają i nie robią z nimi "interesów"...

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-11-28 18:05) Zgłoś naruszenie 00

  Tyle co dostal to byle POlityczny zlodziej bierze odprawy jak jest Prezesem. Dać Mu 6 miln z fundusz!

  Odpowiedz
 • rgeeg(2015-11-28 20:20) Zgłoś naruszenie 00

  niewiniątko, był u ofiary w dniu zabójstwa, a potem okazało się że ma jej skradziony telefon komórkowy - przynajmniej tak artykuł, a że niewinny bo brak innych dowodów to co innego.

  Odpowiedz
 • podatnik(2015-11-29 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  Sądy ,prokuratorzy,adwokaci,policja w Polsce robią co chcą.Te instytucje są całkowicie bezkarne.Nie ma się co dziwić że skazuje się niewinnych ludzi ,bo w/w organom nie chce się pracować.Oni są chronieni a za ewentualne błędy dostaną awans a odszkodowania zapłacą podatnicy.

  Odpowiedz
 • bre(2015-11-29 09:50) Zgłoś naruszenie 00

  poszlaki były, natomiast błędy się zdarzają i to nie winna sądu czy prokuratury- ciekawe co by zrobili bedac sedziami osoby tutaj tak krytycznie sie wypowiadajace gdyby mieli orzekac, a nie wiedzieliby, jak bylo naprawde. To wszystko nie jest takie proste.

  Odpowiedz
 • cd(2015-11-28 18:47) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratorzy, Sędziowie, Policjanci - muszą odpowiadać za zbrodnie sądowe - bo takimi są skazania niewinnych ludzi. Czas najwyższy usunąć takich prymitywnych ludzi z Wymiaru Sprawiedliwości i Aparatu ścigania. CAŁKOWITEJ ZMIANIE MUSI BYVC PODDANY SYSTEM KSZTAŁCENIA PRAWNIKÓW TO CO "WYPRODUKOWANO" OBECNIE TO W DUŻEJ MIERZE ZDEGENEROWANA MIERZWA MORALNA STEROWANA PRZEZ POLITYKIERÓW I MAFIOSÓW. TWIERDZENI, ŻE W POLSCE WYGRYWA TEN KTO MA PIENIĄDZE I KONEKSJE MAJĄ PEŁNE UZASADNIENIE.

  Odpowiedz
 • r(2015-11-30 09:44) Zgłoś naruszenie 00

  Kary talionu może się czeegoś nauczą ,to mzoe i podobne spotakać kazdego, referendum i już tak będzie, niektórzy sędziowee, prokuratorz, policjanci, adwokaci jak podają „w Polsce robią co chcą” za spore i duże pieniadze , czy techniki kryminalistyczne , biegli to słanbe instytucj ena tyle, by niewinnyc skazywac, w służbie zdrowia jest podobnie, umieraja sięm amswoo i nie wiadomo na co jeezzce a cenniki i majątki wielu z tych ludzi sa poteżne a wiedza i umiejętnnosci pzoa przechwałkiami jak widać często znikome !

  Odpowiedz
 • POLAK (2017-01-23 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia, prokurato,r policja oni reprezentują Wymiar Sprawiedliwości którym się kieruje Państwo, ,. odszkodowanie ŻE ( NIEWINNY CZŁOWIEK ! ) Wszystko stracłi nie ze swojej winy jest C U D E M .,, zadań sędzia do tego ręki nieprzyłoży .. !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane