statystyki

Więcej czasu na odszkodowanie za niesłuszne skazanie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.07.2015, 09:32
Sądy będą brały pod uwagę trzyletni, a nie jak teraz roczny termin.

Sądy będą brały pod uwagę trzyletni, a nie jak teraz roczny termin.źródło: ShutterStock


Skazany niesłusznym wyrokiem karnym ma od 1 lipca br. tyle samo czasu na ubieganie się o odszkodowanie, co podsądny poszkodowany orzeczeniem sądu cywilnego lub administracyjnego. Weszła bowiem z początkiem miesiąca w życie tzw. duża nowelizacja kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247 ze zm.), która wprowadziła trzyletni termin dochodzenia odszkodowań za niesłuszne skazanie, zastosowanie środka zabezpieczającego, niesłuszne tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie.

Nie ma więc już potrzeby badania art. 555 k.p.k., który w brzmieniu sprzed 1 lipca br. przewidywał jedynie rok na dochodzenie tego typu roszczeń. Do takich wniosków doszedł wczoraj Trybunał Konstytucyjny i umorzył postępowanie, które zainicjował rzecznik praw obywatelskich.

Podczas rozprawy Barbara Błońska, przedstawicielka RPO, starała się jednak przekonać sędziów, że mimo nowelizacji wydanie przez TK orzeczenia w tej sprawie jest niezbędne.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane