statystyki

SN zajmie się przepisami dotyczącymi pożycia osób tej samej płci

autor: Anna Krzyżanowska18.11.2015, 08:35; Aktualizacja: 18.11.2015, 09:19
Osoba najbliższa jest w procedurze karnej uprawniona do odmowy składania zeznań

Osoba najbliższa jest w procedurze karnej uprawniona do odmowy składania zeznańźródło: ST

Jak na gruncie kodeksu karnego definiować osobę najbliższą? O odpowiedź składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego na to pytanie wniósł jego pierwszy prezes prof. Małgorzata Gersdorf (sygn. akt I KZP 20/15).

Chodzi o wykładnię par. 11 art. 115 kodeksu karnego. W jego myśl osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także pozostająca we wspólnym pożyciu. I ta ostatnia kategoria budzi wątpliwości, dlatego SN odpowiedzieć ma na dwa pytania:

● czy odmienność płci jest warunkiem pozostawania we wspólnym pożyciu w rozumieniu art. 115 par. 11 k.k.;

● jakiego rodzaju więzi charakteryzują stan wspólnego pożycia.

Osoba najbliższa jest w procedurze karnej uprawniona do odmowy składania zeznań. Ma też prawo w razie śmierci pokrzywdzonego wykonywać przysługujące mu uprawnienia. Pojęcie to pojawia się w wielu przepisach k.p.k. i k.k. Orzecznictwo jednak nie jest jednolite. Przeważający nurt opiera się na założeniu, że wspólne pożycie oznacza związek analogiczny do związku małżeńskiego, pozbawiony jedynie węzła formalnego. Chodzi o relację osób odmiennej płci, która cechuje się więzią psychiczną, fizyczną i gospodarczą. Inny nurt stwierdza, że dla wspólnego pożycia nie jest konieczne istnienie więzi fizycznej. Uzasadniając ten pogląd, SN przyznawał, że termin „wspólne pożycie” ma charakter wieloznaczny, ale obejmuje on osoby, które – niezależnie od płci i wieku – ze sobą żyją: prowadzą wspólne gospodarstwo i odczuwają więź psychiczną.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane