statystyki

SN zajmie się przepisami dotyczącymi pożycia osób tej samej płci

autor: Anna Krzyżanowska18.11.2015, 08:35; Aktualizacja: 18.11.2015, 09:19
Osoba najbliższa jest w procedurze karnej uprawniona do odmowy składania zeznań

Osoba najbliższa jest w procedurze karnej uprawniona do odmowy składania zeznańźródło: ST

Jak na gruncie kodeksu karnego definiować osobę najbliższą? O odpowiedź składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego na to pytanie wniósł jego pierwszy prezes prof. Małgorzata Gersdorf (sygn. akt I KZP 20/15).

Chodzi o wykładnię par. 11 art. 115 kodeksu karnego. W jego myśl osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także pozostająca we wspólnym pożyciu. I ta ostatnia kategoria budzi wątpliwości, dlatego SN odpowiedzieć ma na dwa pytania:

● czy odmienność płci jest warunkiem pozostawania we wspólnym pożyciu w rozumieniu art. 115 par. 11 k.k.;

● jakiego rodzaju więzi charakteryzują stan wspólnego pożycia.

Osoba najbliższa jest w procedurze karnej uprawniona do odmowy składania zeznań. Ma też prawo w razie śmierci pokrzywdzonego wykonywać przysługujące mu uprawnienia. Pojęcie to pojawia się w wielu przepisach k.p.k. i k.k. Orzecznictwo jednak nie jest jednolite. Przeważający nurt opiera się na założeniu, że wspólne pożycie oznacza związek analogiczny do związku małżeńskiego, pozbawiony jedynie węzła formalnego. Chodzi o relację osób odmiennej płci, która cechuje się więzią psychiczną, fizyczną i gospodarczą. Inny nurt stwierdza, że dla wspólnego pożycia nie jest konieczne istnienie więzi fizycznej. Uzasadniając ten pogląd, SN przyznawał, że termin „wspólne pożycie” ma charakter wieloznaczny, ale obejmuje on osoby, które – niezależnie od płci i wieku – ze sobą żyją: prowadzą wspólne gospodarstwo i odczuwają więź psychiczną.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane