statystyki

Koniec z kontrolą osobistą. Służby za często przekraczają swoje uprawnienia

autor: Patryk Słowik18.11.2015, 08:35; Aktualizacja: 18.11.2015, 09:29
Przeszukanie czy kontrola osobista mocno ingerują w życie obywatela - twierdzą eksperci

Przeszukanie czy kontrola osobista mocno ingerują w życie obywatela - twierdzą eksperciźródło: ShutterStock

Funkcjonariusz nie będzie mógł sprawdzić, co obywatel ma w kieszeniach, ani zajrzeć mu do bagażu na dworcu kolejowym. To najbardziej prawdopodobny scenariusz skutków zbliżającego się orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do TK 82 przepisy zawarte w 16 ustawach i 9 rozporządzeniach. Wszystkie dotyczą prowadzonego przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz specjalnych przeszukiwania osób, dokonywania kontroli osobistej, przeszukiwania pojazdów i pomieszczeń, przeglądania zawartości bagażu, sprawdzania ładunków w środkach transportu publicznego.

Okno na Paryż

Wsparcia ombudsmanowi udzielił właśnie prokurator generalny. Przedstawił bowiem stanowisko, w którym w znakomitej większości podziela zarzuty RPO i wskazuje trybunałowi, że należy orzec o niekonstytucyjności kilkudziesięciu przepisów. Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim tego, że ustawy stanowią o kontroli osobistej, przeszukaniu czy kontroli bagażu, ale nie określają szczegółowych warunków przeprowadzania tych czynności. A to w praktyce oznacza, że służby niekiedy swoje uprawnienia wykorzystują w sposób inwazyjny dla obywateli. Otwartym pytaniem pozostaje również to, czy funkcjonariusze mogą typować osoby do kontroli, sprawdzając np. przede wszystkim młodych ludzi z krótko obciętymi włosami. Kłopotem jest też skarżenie bezprawnych w ocenie obywateli czynności. Skargi rozpatruje prokuratura. A ta, jak przekonują fachowcy, niekoniecznie ma interes w tym, aby wdawać się w konflikt z poszczególnymi służbami.

Wielu adwokatów uważa, że sprawa jest przesądzona i wniosek RPO jest zasadny. Pytanie tylko, jaka będzie skala zmian i czy trybunał pozbawi uprawnień funkcjonariuszy z dnia na dzień, czy da ustawodawcy czas na stworzenie nowych regulacji.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Konrad(2015-11-18 21:08) Zgłoś naruszenie 20

  alfa68 "Kto rezygnuje z wolności na rzecz bezpieczeństwa nie zasługuje ani na jedno, ani na drugie."

  Odpowiedz
 • Polak wawa(2015-11-19 11:00) Zgłoś naruszenie 21

  Jak nie musi sie przedstawiac to ty tez nie musisz . funkcionariusz chce twojego dowodu osobistego ty tez chcez i mozesz wiedziec kto cie spisuje i za co masz prawo nawet wziasc nr jego odznaki ...

  Odpowiedz
 • psps(2015-11-18 21:10) Zgłoś naruszenie 25

  Trybunał coraz bardziej odsuwa sie od potrzeb ludzi. Prawo jest dla dobra ludzi a nie dla samego prawa. Takie postępowanie TK chroni cwaniaczków, złodziei i dba o prawa przestępców.

  Odpowiedz
 • alfa68(2015-11-18 17:33) Zgłoś naruszenie 24

  Jasne, lepiej żeby nas jakiś terrorysta wysadził w powietrze aniżeli naruszyć jego prawa i zajrzeć mu do kieszeni albo do bagażu. Taak, teraz to wszelkiej maści terroryści z pewnością zapieją z zachwytu.

  Odpowiedz
 • hal(2015-11-19 15:55) Zgłoś naruszenie 11

  czyli teraz będzie można nosić liście w spodniach bez stresu hy?

  Odpowiedz
 • bezpiecznik(2015-11-21 21:30) Zgłoś naruszenie 11

  Ten wyrok to na zamówienie ISIS ?

  Odpowiedz
 • Ja.(2015-11-19 08:48) Zgłoś naruszenie 11

  Marian - co za bzdura! Umundurowany funkcjonariusz NIE MUSI się przedstawiać.

  Odpowiedz
 • Marian(2015-11-18 23:51) Zgłoś naruszenie 11

  Problemem jest naruszanie obecnego prawa, a nie jego struktura! Funkcjonariusz zobowiązany jest przed przystąpieniem do czynności (np. zajrzenia do torby czy do kieszeni palta) przedstawić się i w miarę możliwości podać podstawę interwencji. W rzeczywistości owych młodych ludzi z krótko obcietymi włosami łapią na ulicy inni młodzi z krótko obciętymi włosami, rzucają na maskę samochodu i "trzepią". Jeżeli trzeba frajera związać, podrzucają mu pakiecik z białym proszkiem -- i dopiero po 48 godzinach "wyjaśniania" okazuje się, że w pakiecie był talk!

  Odpowiedz
 • hops(2015-11-18 21:10) Zgłoś naruszenie 11

  Szkoda, że zapomniano o innym nadużywanym narzędziu - wyrabiającym normy - legitymowaniu. Tylko po co zmieniać ustawy, zamiast na drodze służbowej nakazać szefom konkretnych formacji ustalenie jasnych i czytelnych regulacji wewnętrznych?

  Odpowiedz
 • Szyshko(2015-11-18 23:39) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratura "niekoniecznie ma interes w tym, aby wdawać się w konflikt z poszczególnymi służbami" - Coś takiego? Królowa Bona nie żyje! Autor świeżo urodzony, czy niedawno dostał nowy długopis?! Tak było od DZIESIĘCIOLECI -- ale jakoś nikt nie wpadł na pomysł poprawek bo... <patrz wyżej.. I "nie wpadnie" - ostatnie wydarzenia stanowią świetny kontrargument! Podobnie było ze Snowdenem: w pół roku po jego rewelacjach Obama podpisał kolejny dokument utrzymujący przewagę Aparatu nad Ludzikami.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane