statystyki

Trybunał broni wolności osobistej adwokata

autor: Dominika Bychawska-Siniarska07.08.2015, 09:25; Aktualizacja: 07.08.2015, 09:33
Prawo

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 26690/11) adwokat twierdził, że zatrzymanie go w areszcie nie miało żadnego uprawnionego uzasadnienia, a sposób jego przeprowadzenia był arbitralny, czego sędziowie krajowi wystarczająco nie zbadali (art. 5 konwencji).źródło: ShutterStock

Adwokat Daniel François został wezwany do komisariatu w celu udzielenia pomocy prawnej nieletniemu zatrzymanemu w areszcie. Klient poinformował go, że był bity przez policjantów, o czym miały świadczyć ślady na twarzy.

 Adwokat sporządził notatkę oraz domagał się zbadania zatrzymanego przez lekarza. W związku z tymi żądaniami doszło do kłótni między nim i policjantką C.Z., podczas której, jak twierdziła mundurowa, adwokat usiłował ją uderzyć. W konsekwencji C.Z. postanowiła zatrzymać prawnika i umieścić go w areszcie. Adwokat został natychmiast zaprowadzony do celi, odebrano mu rzeczy, jakie miał przy sobie, w tym teczkę z aktami i sznurowadła, a także został poddany pełnemu przeszukaniu osobistemu. Na wniosek policjantki musiał się poddać kontroli na obecność alkoholu, której wynik był negatywny. Zatrzymanie skarżącego trwało około 13 godzin. Adwokat złożył skargę na C.Z., ale została ona oddalona, a odwołania odrzucone.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 26690/11) adwokat twierdził, że zatrzymanie go w areszcie nie miało żadnego uprawnionego uzasadnienia, a sposób jego przeprowadzenia był arbitralny, czego sędziowie krajowi wystarczająco nie zbadali (art. 5 konwencji).

W wyroku z 23 kwietnia 2015 r. trybunał wskazał, że zgodnie z art. 5 ust. 1 konwencji każde pozbawienie wolności musi być zgodne z prawem i musi być stosowane zgodnie z procedurą przewidzianą przez prawo. W tym zakresie konwencja w istocie żąda poszanowania wymogów materialnych i proceduralnych ustawodawstwa krajowego.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane