Dlaczego warto odbierać korespondencję z sądu? Czy z komornikiem można negocjować? Co to jest tytuł wykonawczy? Ile kosztuje postępowanie egzekucyjne? Czego nie może zająć komornik? Jak się bronić przed egzekucją niezasadnych lub spłaconych już długów? Na te i wiele innych praktycznych pytań odpowiada przewodnik po egzekucji sądowej „Poznaj swoje prawa”.
Publikacja została przygotowana z okazji przypadającego 19 listopada dnia otwartego komorników sądowych i będzie dostępna w ponad 740 kancelariach w całej Polsce. Ich lista znajduje się na stronie www.lepiejtowiedziec.pl. Stamtąd można też pobrać książkę w formie elektronicznej.
Jak wyjaśnia Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, potrzeba działań edukacyjnych wynika z jednej strony z niskiej świadomości prawnej obywateli, a z drugiej – z częstych zmian prawa.
– Staramy się koncentrować na tematach, które w naszej ocenie są istotne ze społecznego punktu widzenia. Są to więc kwestie dochodzenia należności alimentacyjnych, eksmisji czy – tak jak w tym roku – zasad postępowania egzekucyjnego oraz praw i obowiązków osób, które w tym postępowaniu uczestniczą – tłumaczy prezes KRK.