statystyki

Uchylony wyrok oznacza, że decyzje członka zarządu są ważne

autor: KT17.11.2015, 07:18; Aktualizacja: 17.11.2015, 08:49

Osoby skazane prawomocnym wyrokiem za niektóre przestępstwa, np. podrabianie dokumentów, nie mogą być powołane do zarządu spółek. Wynika to z art. 18 par. 2 kodeksu spółek handlowych. Jaka jest natomiast sytuacja osób, wobec których uchylono wyrok?

Akademia prawa gospodarczego 1572

Utrata zdolności do pełnienia funkcji członka zarządu spółki przez osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa następuje z mocy prawa. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 2015 r. (sygn. akt III CSK 283/14). W sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy (SN) zapadł prawomocny wyrok skazujący członka zarządu spółki za popełnienie przestępstwa. Wyrokiem sądu okręgowego wznowiono jednak postępowanie karne wobec tej osoby. Skazujący wyrok sądu rejonowego został uchylony i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania.

SN podkreślił, że ewentualne zatarcie skazania nie ma wpływu na zakaz pełnienia funkcji przewidziany w art. 18 par. 2 k.s.h. Zatarcie skazania polega na tym, że w związku z określonymi okolicznościami, w szczególności upływem określonego czasu od wykonania kary, skazanie uznaje się za niebyłe. Zatarcie skazania i usunięcie o nim wpisu z rejestru karnego nie uchyla zakazu pełnienia funkcji członka zarządu, który obowiązuje. Zatarcie skazania nie oznacza anulowania treści wyroku, tj. wyeliminowania go z mocą wsteczną z porządku prawnego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane