Sąd uporządkuje kontakty rodziców z dzieckiem

autor: Anna Borysewicz17.11.2015, 10:57; Aktualizacja: 17.11.2015, 11:01
rozwód, dziecko

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z nim i bezpośrednie porozumiewanie się.źródło: ShutterStock

Niedawno rozstałam się z ojcem mojej trzyletniej córki Martyny – pisze pani Justyna. – Chcę, żeby były partner miał kontakt z dzieckiem, nie jesteśmy jednak w stanie porozumieć się w tej sprawie. Ojciec córki przychodzi wtedy, kiedy mu pasuje, nie liczy się z moimi planami ani z rozkładem dnia dziecka. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Dodam, że nie zgodził się na to, abyśmy spisali – nawet przed notariuszem – zasady jego kontaktu z Martyną. Nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.

W takiej sytuacji pani Justyna może złożyć wniosek do sądu właściwego według miejsca zamieszkania albo pobytu córki (sąd rejonowy, wydział rodzinny i nieletnich) o ustalenie kontaktów byłego partnera z dzieckiem. Do wniosku powinna dołączyć oryginał odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka. Dokument składa się w dwóch egzemplarzach: jeden jest dla sądu, drugi zaś dla uczestnika postępowania, czyli w tym przypadku ojca Martyny. Za złożenie wniosku pobierana jest stała opłata w wysokości 40 zł.

We wniosku czytelniczka powinna określić zakres kontaktów byłego partnera z córką w sposób, który uzna za najbardziej odpowiedni, mając przed wszystkim na względzie dobro Martyny i jej rozsądne życzenia, oraz konieczność jak najbardziej regularnego uczestnictwa ojca w jej życiu.

Jeżeli były partner – przed sądem – będzie domagał się ustalenia spectrum kontaktów z dzieckiem w sposób odmienny od czytelniczki, będzie ona mogła złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (dalej: RODK), najlepiej z miejscowości, w której mieszka Martyna, na okoliczność ustalenia optymalnego – z punktu widzenia dobra małoletniej –zakresu jej kontaktów z ojcem.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane