statystyki

Wyrok SN daje nadzieję na odzyskanie utraconych dotacji

autor: Marta Hausmann17.11.2015, 10:05; Aktualizacja: 17.11.2015, 10:35

PROBLEM: Naruszenie części postanowień umowy o dofinansowanie nie może pozbawiać przedsiębiorcy całego wsparcia. Kwota zwrotu powinna być adekwatna i proporcjonalna do naruszenia – stwierdził w niedawnym wyroku Sąd Najwyższy, rozstrzygając spór między przedsiębiorcą a urzędem. Dotyczył on zwrotu dotacji ze środków unijnych z powodu niespełnienia wszystkich warunków w umowie o dofinansowanie. W rozpatrywanej sprawie beneficjent – choć inwestycję wykonał i zatrudnił dzięki niej pracowników – to nie osiągnął oczekiwanego poziomu zatrudnienia w całej firmie. Po tym wyroku wielu przedsiębiorców, którzy zostali całkowicie pozbawieni wsparcia na skutek stwierdzonych niedociągnięć, zastanawia się, czy również im otwiera on szansę na wygraną. I czy mogą się odwoływać w sytuacji, kiedy dotację już zwrócili. Zdaniem eksperta w przypadkach, gdy nie upłynęły jeszcze okresy przedawnienia, a naruszenia nie wpływają krytycznie na osiągnięcie celu udzielonej dotacji, droga sądowa jest otwarta. Umowy o dotację, pomimo że dotyczą środków publicznych, są jednak umowami cywilnoprawnymi, choć o specyficznej strukturze.

Wydany w październiku tego roku wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt I CSK 878/14) według wielu środowisk jest sygnałem odejścia od rygorystycznej interpretacji umów o wsparcie ze środków publicznych i zapowiedzią sprawiedliwościowego i proinwestycyjnego podejścia. Wyrok wyznacza słuszny kierunek, podkreślając, że sam fakt udziału środków publicznych nie pozbawia przedsiębiorcy ochrony prawnej wynikającej z przepisów prawa cywilnego.

Istotny cel wsparcia

Przepisy dotyczące zasad rozliczania pomocy publicznej są skomplikowane. Na to należy nałożyć wiele niejednolitych wymogów administracyjnych zmieniających się prawie przy każdym naborze, uzależnionych nierzadko od praktyki poszczególnych instytucji pośredniczących. Skomplikowana procedura przesłania to, co powinno być kluczowe dla korzystania z pomocy publicznej, a więc wspieranie inwestycji, pobudzenia gospodarczego w regionie, tworzenia nowych miejsca pracy, wspieranie innowacyjnych rozwiązań, postęp naukowy i technologiczny itd.

Nie dziwi zatem, że przedsiębiorcom trudno się odnaleźć w gąszczu niejednolitych przepisów i wytycznych. Tymczasem konsekwencje ich nieznajomości mogą być poważne – zwrot dotacji z odsetkami.

Wyrok Sądu Najwyższego przypomina, że istotny jest cel dotacji i ewentualne naruszenia należy oceniać w kontekście tego celu oraz przez pryzmat korzyści w wymiarze regionalnym i ogólnokrajowym.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane