statystyki

RPO: Stop hurtowym wnioskom o tymczasowy areszt

autor: AK05.11.2015, 07:35; Aktualizacja: 05.11.2015, 08:32

Wnioski i postanowienia aresztowe nie mogą być formułowane wobec kilku oskarżonych, bez indywidualnego opisania sprawy każdego z nich. W praktyce zdarzają się jednak takie sytuacje. Aby im zapobiec, należałoby zmienić przepisy.

Takie stanowisko przedstawił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, w piśmie do Borysa Budki, ministra sprawiedliwości. Wystąpienie zainspirowane zostało sprawą Macieja Dobrowolskiego, który spędził w areszcie ponad trzy lata. Przy tym przez niemal rok nie były wobec niego prowadzone czynności dowodowe, a kolejne postanowienia o przedłużeniu stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego odnosiły się in abstracto do wszystkich oskarżonych w sprawie, bez uwzględnienia indywidualnej sytuacji każdego z nich.

Tymczasem z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jasno wynika, że sądy przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie tymczasowego aresztowania powinny badać każdy przypadek oddzielnie. Jak bowiem stwierdził ETPC w sprawie Iłowiecki przeciwko Polsce, przedłużające się tymczasowe aresztowanie może być uzasadnione jedynie, gdy istnieją konkretne wskazania oparte na rzeczywistych wymogach interesu publicznego, przeważających nad zasadą respektowania wolności osobistej.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane