statystyki

Umowa na wykonanie zdjęć to nie tylko formalność

autor: Jan Ludwikowski04.11.2015, 10:07; Aktualizacja: 04.11.2015, 10:17
młoda para, ślub

Do większości umów zawieranych w celu sfotografowania ceremonii ślubnej trzeba stosować przepisy dotyczące wykonania dzieła.źródło: ShutterStock

Pani Marta i pan Andrzej są świeżo upieczonym małżeństwem. – Otrzymaliśmy fatalnej jakości fotografie ślubne – mówią czytelnicy. – Na domiar złego nie zostały uwiecznione najistotniejsze dla nas momenty, jak wyjście z kościoła, oczepiny, taniec rodziców. Zgodnie z umową nikt poza fotografem nie mógł robić zdjęć podczas uroczystości. Gdy poprosiliśmy wykonawcę o wydanie wszystkich fotografii, które zrobił podczas ślubu, odmówił i stwierdził, że ma prawo wybrać te najlepsze. Co robić – pytają nowożeńcy.

Umowa dotycząca wykonania zdjęć ślubnych często nie chroni państwa młodych przed błędami ze strony fotografa. W natłoku ważnych spraw związanych z organizacją ceremonii warto przemyśleć wprowadzenie takich postanowień, które określałyby jakość zdjęć i czas, w którym należy je wykonać. Osoby, które już podpisały umowę, powinny wiedzieć, że niezależnie od jej postanowień przepisy prawa przewidują środki ochronne. Należą do nich: żądanie bezpłatnego usunięcia wad, poprawienie zdjęć przez inną osobę na koszt przyjmującego zamówienie oraz obniżenie wynagrodzenia fotografa stosownie do jakości zdjęć.

W praktyce do większości umów zawieranych w celu sfotografowania ceremonii ślubnej trzeba stosować przepisy dotyczące wykonania dzieła. Nie inaczej jest w przypadku pani Marty i pana Andrzeja. W umowie znalazł się zapis stanowiący, że podczas ślubu nikt poza fotografem nie powinien wykonywać zdjęć. To postanowienie spowodowało, że czytelnicy nie mają aktualnie żadnej pamiątki z wielu ważnych wydarzeń towarzyszących uroczystości.

Znaczna część umów dotyczących ceremonii ślubnych zapewnia wyłączność wykonywania zdjęć dla profesjonalistów. Osoby trudniące się zawodowo fotografią wskazują, że brak takiego postanowienia może wpłynąć negatywnie na jakość dzieła. Jedną z podstawowych reguł prawnych jest zasada swobody umów. Skoro czytelnicy zgodzili się na zagwarantowanie fotografowi wyłączności, to nie ma podstaw, aby poniósł on z tego tytułu jakiekolwiek konsekwencje. Dlatego warto dwa razy zastanowić się, zanim nowożeńcy zrezygnują z możliwości robienia zdjęć przez rodzinę i znajomych. Może się bowiem okazać, że aparat fotografa zostanie uszkodzony albo zdjęcia będą słabej jakości. Tak jak w przypadku czytelników młoda para może także nie uzyskać pełnego zapisu uroczystości.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane