statystyki

Sędziowie chcą weta noweli prawa o ustroju sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.10.2015, 07:15; Aktualizacja: 29.10.2015, 10:06
sąd, prawo

Chodzi o ustawę, której część przepisów zakwestionował Trybunał Konstytucji w wyroku z 14 październikaźródło: ShutterStock

O odesłanie do Sejmu lutowej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych zaapelowało do głowy państwa Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Chodzi o ustawę, której część przepisów zakwestionował Trybunał Konstytucji w wyroku z 14 października (sygn. akt k.p. 1/15). Uzasadniając to orzeczenie, TK zaznaczył jednak, że regulacje te nie były nierozerwalnie związane z całą nowelizacją. A to oznacza, że teraz jej dalsze losy zależą od głowy państwa. Prezydent może albo podpisać ustawę z wyłączeniem niekonstytucyjnych przepisów, albo zwrócić ją Sejmowi, by usunął niezgodności wskazane przez TK. Zdaniem sędziów powinien wybrać tę drugą opcję.

Isutitia zwraca uwagę m.in. na to, że w noweli sztywno – na 1 czerwca 2015 r. – określono datę wejścia w życie większości przepisów. Termin ten dawno minął, a prawo nie może działać wstecz. I to zwłaszcza wówczas gdy odbiera obywatelom pewne uprawnienia i nakłada na nich dodatkowe obowiązki i sankcje. A w przypadku spornej noweli tak właśnie jest. Wystarczy wspomnieć o odebraniu sędziom rejonowym prawa do zwrotu kosztów dojazdu do pracy, czy też wprowadzanych nowych karach finansowych za przewinienia dyscyplinarne.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane