statystyki

Sędziowie chcą weta noweli prawa o ustroju sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.10.2015, 07:15; Aktualizacja: 29.10.2015, 10:06
sąd, prawo

Chodzi o ustawę, której część przepisów zakwestionował Trybunał Konstytucji w wyroku z 14 październikaźródło: ShutterStock

O odesłanie do Sejmu lutowej nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych zaapelowało do głowy państwa Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Chodzi o ustawę, której część przepisów zakwestionował Trybunał Konstytucji w wyroku z 14 października (sygn. akt k.p. 1/15). Uzasadniając to orzeczenie, TK zaznaczył jednak, że regulacje te nie były nierozerwalnie związane z całą nowelizacją. A to oznacza, że teraz jej dalsze losy zależą od głowy państwa. Prezydent może albo podpisać ustawę z wyłączeniem niekonstytucyjnych przepisów, albo zwrócić ją Sejmowi, by usunął niezgodności wskazane przez TK. Zdaniem sędziów powinien wybrać tę drugą opcję.

Isutitia zwraca uwagę m.in. na to, że w noweli sztywno – na 1 czerwca 2015 r. – określono datę wejścia w życie większości przepisów. Termin ten dawno minął, a prawo nie może działać wstecz. I to zwłaszcza wówczas gdy odbiera obywatelom pewne uprawnienia i nakłada na nich dodatkowe obowiązki i sankcje. A w przypadku spornej noweli tak właśnie jest. Wystarczy wspomnieć o odebraniu sędziom rejonowym prawa do zwrotu kosztów dojazdu do pracy, czy też wprowadzanych nowych karach finansowych za przewinienia dyscyplinarne.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane