statystyki

Autorzy przepisów nie powinni oceniać ich konstytucyjności

autor: Szymon Osowski, Bartosz Wilk28.10.2015, 07:18; Aktualizacja: 28.10.2015, 09:19
prawo

Przyjęta ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie jest zatem dokładnie taka jak ta, którą zaproponowali jej inicjatorzy w trybunaleźródło: ShutterStock

Grupa parlamentarzystów złożyła wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Problem w tym, że niektóre jej przepisy – również te skierowane do Trybunału – są własnymi propozycjami... trybunału właśnie. Przy tym ich przygotowanie odbyło się w atmosferze tajemnicy. Czy teraz zaangażowani w powstawanie projektu sędziowie mogą go obiektywnie ocenić?

Czyj to projekt?

Z formalnego punktu widzenia projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wniósł do Sejmu prezydent RP, korzystając w ten sposób z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej. Faktycznie jednak projekt ustawy sporządzili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezesa TK. Następnie przekazali go prezydentowi. Po wprowadzeniu drobnych zmian całość – bardzo zbliżona do wyjściowej propozycji – została złożona do Sejmu. Możemy to ocenić, gdyż z Kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy gotowy dokument przekazany przez trybunał. Zanim jednak do tego doszło, staraliśmy się go pozyskać u źródła.

O tym, że w Trybunale Konstytucyjnym pisana jest ustawa, dowiedzieliśmy się z mediów i krążących informacji. Jako organizacja stojąca na straży standardów w życiu publicznym byliśmy zainteresowani tym, jak przebiegać będzie proces legislacyjny. Złożyliśmy zatem do TK wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci „propozycji zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą przygotowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i przekazali do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o rozważenie inicjatywy ustawodawczej”. Jednak biuro TK poinformowało, że to, co powstało w wyniku pracy nad projektem ustawy o TK, należy traktować jako dokumenty wewnętrzne.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • P(2015-10-28 12:47) Zgłoś naruszenie 60

  Tych co nad tym pracowali należy wyłączyć. Jako pierwszy do wyłączenia jest Rzepliński, jako drugi Biernat. Obydwaj aktywnie uczestniczyli w pracach nad ustawą.

  Odpowiedz
 • As 123(2015-11-22 16:58) Zgłoś naruszenie 50

  Trybunał Stanu dla tych kombinatorów.

  Odpowiedz
 • belfegor(2015-11-22 19:20) Zgłoś naruszenie 50

  Faktycznie szok !! Trybunał stanu dla tych sędziów.

  Odpowiedz
 • wyłączenie sędziego TK(2015-11-22 22:04) Zgłoś naruszenie 50

  Sędziowie TK, którzy opracowali projekt ustawy podlegającej kontroli co do jego konstytucyjności podlegają wyłączeniu od udziału w sprawie - art. 46 ust. 2 ustawy o TK z dnia 30 lipca 2015 r.

  Odpowiedz
 • zeno(2015-11-24 00:51) Zgłoś naruszenie 10

  Za tydzień prezydent Duda wróci z Chin i zrobi porządek z tym burdelem ... Sejm Mu pomoże.

  Odpowiedz
 • tik tak(2015-11-25 08:05) Zgłoś naruszenie 00

  http://m.niezalezna.pl/67546-duda-apeluje-po-przepycha-ustawe-o-trybunale-konstytucyjnym-chca-miec-swoich-sedziow

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane