statystyki

Autorzy przepisów nie powinni oceniać ich konstytucyjności

autor: Szymon Osowski, Bartosz Wilk28.10.2015, 07:18; Aktualizacja: 28.10.2015, 09:19
prawo

Przyjęta ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie jest zatem dokładnie taka jak ta, którą zaproponowali jej inicjatorzy w trybunaleźródło: ShutterStock

Grupa parlamentarzystów złożyła wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Problem w tym, że niektóre jej przepisy – również te skierowane do Trybunału – są własnymi propozycjami... trybunału właśnie. Przy tym ich przygotowanie odbyło się w atmosferze tajemnicy. Czy teraz zaangażowani w powstawanie projektu sędziowie mogą go obiektywnie ocenić?

Czyj to projekt?

Z formalnego punktu widzenia projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wniósł do Sejmu prezydent RP, korzystając w ten sposób z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej. Faktycznie jednak projekt ustawy sporządzili sędziowie Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezesa TK. Następnie przekazali go prezydentowi. Po wprowadzeniu drobnych zmian całość – bardzo zbliżona do wyjściowej propozycji – została złożona do Sejmu. Możemy to ocenić, gdyż z Kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy gotowy dokument przekazany przez trybunał. Zanim jednak do tego doszło, staraliśmy się go pozyskać u źródła.

O tym, że w Trybunale Konstytucyjnym pisana jest ustawa, dowiedzieliśmy się z mediów i krążących informacji. Jako organizacja stojąca na straży standardów w życiu publicznym byliśmy zainteresowani tym, jak przebiegać będzie proces legislacyjny. Złożyliśmy zatem do TK wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci „propozycji zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą przygotowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego i przekazali do Kancelarii Prezydenta RP z prośbą o rozważenie inicjatywy ustawodawczej”. Jednak biuro TK poinformowało, że to, co powstało w wyniku pracy nad projektem ustawy o TK, należy traktować jako dokumenty wewnętrzne.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • P(2015-10-28 12:47) Zgłoś naruszenie 60

  Tych co nad tym pracowali należy wyłączyć. Jako pierwszy do wyłączenia jest Rzepliński, jako drugi Biernat. Obydwaj aktywnie uczestniczyli w pracach nad ustawą.

  Odpowiedz
 • As 123(2015-11-22 16:58) Zgłoś naruszenie 50

  Trybunał Stanu dla tych kombinatorów.

  Odpowiedz
 • belfegor(2015-11-22 19:20) Zgłoś naruszenie 50

  Faktycznie szok !! Trybunał stanu dla tych sędziów.

  Odpowiedz
 • wyłączenie sędziego TK(2015-11-22 22:04) Zgłoś naruszenie 50

  Sędziowie TK, którzy opracowali projekt ustawy podlegającej kontroli co do jego konstytucyjności podlegają wyłączeniu od udziału w sprawie - art. 46 ust. 2 ustawy o TK z dnia 30 lipca 2015 r.

  Odpowiedz
 • zeno(2015-11-24 00:51) Zgłoś naruszenie 10

  Za tydzień prezydent Duda wróci z Chin i zrobi porządek z tym burdelem ... Sejm Mu pomoże.

  Odpowiedz
 • tik tak(2015-11-25 08:05) Zgłoś naruszenie 00

  http://m.niezalezna.pl/67546-duda-apeluje-po-przepycha-ustawe-o-trybunale-konstytucyjnym-chca-miec-swoich-sedziow

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane