statystyki

Zniszczony banknot? Podczas wymiany nie zawsze otrzymasz pełną wartość

autor: Renata Majek21.10.2015, 20:00
Pieniądze

Wymiana jest bezpłatna ale nie zawsze otrzymamy zwrot pełnej kwotyźródło: ShutterStock

Ekspedientka nie przyjęła ode mnie 100 zł, ponieważ stwierdziła, że banknot jest zniszczony i będzie miała z nim kłopot. Zostałam więc z tym problemem i zastanawiam się, co mam z nim zrobić. Czy wymienię go w każdym banku, czy muszę pojechać do Narodowego Banku Polskiego, bo na razie każdy mówi co innego – pisze pani Bożena. – Proszę o informację, jakie są zasady wymiany wypranego banknotu.

Każdy bank działający na terenie naszego kraju (nie tylko Narodowy Bank Polski) ma obowiązek przyjąć od nas zniszczone lub uszkodzone banknoty i monety oficjalnie zwane znakami pieniężnymi waluty polskiej. Wszakże pod jednym warunkiem – ich autentyczność nie może budzić podejrzeń, a cechy umożliwiają rozpoznanie ich wartości nominalnej. Zgodnie przepisami uszkodzony banknot to nie tylko ten, który trafił do pralki, ale także naddarty lub przedarty, podklejony, postrzępiony, poplamiony, zabrudzony, z rysunkiem lub napisem umieszczonym trwale na jego powierzchni.

Wyjątkiem są banknoty i monety zbutwiałe, zawilgocone i kruszące się, które banki powinny przyjąć i przekazać do wymiany do centrali Narodowego Banku Polskiego (wraz z „wnioskiem o wymianę zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych”). Osoba je oddająca powinna podać informacje o rodzaju zanieczyszczenia.

Wymiana jest bezpłatna ale nie zawsze otrzymamy zwrot pełnej kwoty. Uszkodzone banknoty są wymieniane, jeżeli w jednym kawałku zachowało się co najmniej 45 proc. ich powierzchni i istnieje możliwość odczytania nominału. Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni oraz jest przerwany bądź poplamiony, zostanie wymieniony za jego pełną wartość nominalną. Nie ma szans na wymianę banknotu, którego nominału nie można rozpoznać albo gdy w jednym kawałku zachowało się mniej niż 45 proc. pierwotnej powierzchni.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane