statystyki

Długi alimentacyjne: Mimo zmian wciąż dużo pracy z niepłacącymi

autor: Michalina Topolewska21.10.2015, 16:00
pieniądze

Gminy zwracają przy tym uwagę, że poszczególni komornicy mają różne wymagania co do tego, jak ma wyglądać wniosek o przyłączenie oraz jakie dokumenty trzeba dołączyć.źródło: ShutterStock

Nowy sposób rozliczania kwot odzyskiwanych od osób niepłacących na dzieci ograniczył dochody gmin. Samorządowcy apelują o nowelizację.

Od ponad miesiąca obowiązują nowe regulacje w sprawie postępowań prowadzonych przez gminy w stosunku do dłużników alimentacyjnych. Miały one spowodować, że ośrodki pomocy społecznej będą miały mniej pracy oraz zaoszczędzą na podejmowanych działaniach. Na razie jednak pozytywnych efektów nie widać. Co więcej, spełniły się obawy samorządów – ich dochody pochodzące z kwot odzyskiwanych od dłużników zostały znacznie ograniczone.

Umorzenia od fiskusa

Jedną z najważniejszych zmian, które zostały wprowadzone do ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 859 ze zm.), jest rezygnacja z administracyjnego trybu egzekucji należności od dłużników. Jak wskazują gminy, urzędy skarbowe masowo przesyłają im postanowienia dotyczące umorzenia postępowań w tym zakresie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane