statystyki

Dziurawe prawo przeciwko dopalaczom

autor: Jakub Styczyński21.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 21.10.2015, 10:21
Przecież usprawniliśmy tę ustawę – nie kryje zdziwienia wiceminister zdrowia

Przecież usprawniliśmy tę ustawę – nie kryje zdziwienia wiceminister zdrowiaźródło: ShutterStock

Niedawno wypowiedziana przez polityków kolejna wojna przeciwko dopalaczom powoli cichnie. Uchwalono nowe prawo. Sęk w tym, że za sprowadzenie lub przywóz z zagranicy śmiercionośnych produktów do Polski nie grożą konsekwencje jak w przypadku narkotyków.

Opublikowana 24 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 875) nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii miała uregulować kwestie związane z dystrybucją środków psychoaktywnych zwanych potocznie dopalaczami. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślał, że dopalacze będą ścigane tak samo jak narkotyki. Ale nie są.

W art. 44b ust. 1 ustawy wprowadzono zakaz wytwarzania, przywozu i wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Jednak zgodnie z art. 52a kara dotyczy tylko tych, którzy wprowadzają dopalacze do obrotu. A co z osobami, które zamawiają je przesyłką kurierską do Polski? W takim przypadku art. 44d wprowadził jedynie procedurę postępowania zmierzającą do zniszczenia dopalaczy.

– W konsekwencji można je importować do woli np. z Chin, skąd większość tych substancji pochodzi. Ryzykuje się jedynie utratę towaru, który akurat w Państwie Środka kupuje się za grosze – twierdzi ekspert z Izby Celnej.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane