statystyki

Polskie prawo pozwala ścigać handel narkotykami także poza granicami naszego kraju

autor: Piotr Szymaniak01.02.2016, 07:52; Aktualizacja: 13.02.2016, 11:04
Narkotyki

Wątpliwości zrodziły się na gruncie uchwały SN z 2004 r. (sygn. akt I KZP 42/03) w powiązaniu z nowym brzmieniem znowelizowanej rok później ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.źródło: ShutterStock

– Polska zobowiązała się ścigać czyny opisane w konwencjach antynarkotykowych nie tylko wówczas, gdy zostały popełnione na terytorium RP, ale także poza nim, jeśli tylko sprawca został zatrzymany na naszym terytorium i nie został wydany, lub gdy jest on obywatelem polskim – przypomniał w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy.

Do tej pory nie było jasne, czy do sprawców popełniających przestępstwo z art. 56 ust. 1–3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.) – wprowadzenie do obrotu zakazanych substancji – można stosować polskie prawo karne, jeśli działał on wyłącznie poza granicami Polski. Konkretnie chodzi o art. 113 k.k. pozwalający na ściganie i karanie – niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu – jeśli do zwalczania danych przestępstw obligują Polskę zobowiązania konwencji międzynarodowych. W rezultacie jedne sądy w takich przypadkach umarzają postępowania czy też uniewinniają oskarżonych, a inne wydają wyroki skazujące.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wzrusza mnie taka troska(2016-02-01 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jakbym mieszkał na księżycu, to bym pomyślał, że państwo troszczy się o obywateli :))))))). Ale od razu pomyślałem sobie, to czemu zezwalają na sprzedawanie alkoholu - bez wątpienia substancji narkotycznej?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane