statystyki

Polskie prawo pozwala ścigać handel narkotykami także poza granicami naszego kraju

autor: Piotr Szymaniak01.02.2016, 07:52; Aktualizacja: 13.02.2016, 11:04
Narkotyki

Wątpliwości zrodziły się na gruncie uchwały SN z 2004 r. (sygn. akt I KZP 42/03) w powiązaniu z nowym brzmieniem znowelizowanej rok później ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.źródło: ShutterStock

– Polska zobowiązała się ścigać czyny opisane w konwencjach antynarkotykowych nie tylko wówczas, gdy zostały popełnione na terytorium RP, ale także poza nim, jeśli tylko sprawca został zatrzymany na naszym terytorium i nie został wydany, lub gdy jest on obywatelem polskim – przypomniał w uchwale siedmiu sędziów Sąd Najwyższy.

Do tej pory nie było jasne, czy do sprawców popełniających przestępstwo z art. 56 ust. 1–3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.) – wprowadzenie do obrotu zakazanych substancji – można stosować polskie prawo karne, jeśli działał on wyłącznie poza granicami Polski. Konkretnie chodzi o art. 113 k.k. pozwalający na ściganie i karanie – niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu – jeśli do zwalczania danych przestępstw obligują Polskę zobowiązania konwencji międzynarodowych. W rezultacie jedne sądy w takich przypadkach umarzają postępowania czy też uniewinniają oskarżonych, a inne wydają wyroki skazujące.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wzrusza mnie taka troska(2016-02-01 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jakbym mieszkał na księżycu, to bym pomyślał, że państwo troszczy się o obywateli :))))))). Ale od razu pomyślałem sobie, to czemu zezwalają na sprzedawanie alkoholu - bez wątpienia substancji narkotycznej?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane