statystyki

Prezydent znów kwestionuje uprawnienia ministra

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 21.10.2015, 10:00
Andrzej Duda

Kancelaria Andrzeja Dudy informuje, że „w opinii prezydenta RP wątpliwości konstytucyjne budzi przyznanie ministrowi sprawiedliwości kompetencji żądania przekazania akt spraw sądowych w ramach sprawowania przez ministra zewnętrznego nadzoru administracyjnego oraz przed żądaniem podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego czynności dyscyplinarnych wobec sędziego”źródło: ShutterStock

Tym razem chodzi o uchwaloną we wrześniu przez Sejm nowelę prawa o ustroju sądów powszechnych. Głowa państwa zdecydowała, że ustawy nie podpisze, zanim niektórych jej przepisów nie oceni Trybunał Konstytucyjny.

Prezydent już raz przyczynił się do ukrócenia zapędów do zwiększania kompetencji ministra sprawiedliwości względem sądów. Na początku roku Bronisław Komorowski złożył w trybie kontroli prewencyjnej wniosek do TK, w którym zakwestionował niektóre z przepisów lutowej noweli prawa o ustroju sądów powszechnych. W połowie października sędziowie trybunału podzielili znaczną część wątpliwości zgłoszonych przez głowę państwa. TK zakwestionował m.in. możliwość sięgania przez ministra po akta sądowe (sygn. akt Kp 1/15). Nie dopatrzył się zaś złamania ustawy zasadniczej w tych przepisach noweli, które czynią z szefa resortu administratora systemów teleinformatycznych sądów.

Teraz sędziowie TK będą musieli rozważyć, czy przyznanie ministrowi identycznych uprawnień względem sądów wojskowych da się pogodzić z ustawą zasadniczą. Choć nie jest jeszcze znane uzasadnienie wniosku do TK, kancelaria Andrzeja Dudy informuje, że „w opinii prezydenta RP wątpliwości konstytucyjne budzi przyznanie ministrowi sprawiedliwości kompetencji żądania przekazania akt spraw sądowych w ramach sprawowania przez ministra zewnętrznego nadzoru administracyjnego oraz przed żądaniem podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego czynności dyscyplinarnych wobec sędziego”. We wniosku zakwestionowane zostały te przepisy noweli, które dają ministrowi uprawnienie do przetwarzania danych osobowych stron, pełnomocników i innych uczestników postępowań toczących się przed sądami wojskowymi oraz te, które czynią z niego administratora tych danych.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane