statystyki

Decyzja urzędników jest ważna mimo przekroczenia terminu

autor: Piotr Pieńkosz20.10.2015, 16:00
urzędnik

Sprawy powinny być załatwiane niezwłocznie.źródło: ShutterStock

Jestem stroną postępowania administracyjnego. Niekorzystną dla mnie decyzję kończącą sprawę urzędnicy wydali po upływie przeszło pięciu miesięcy od momentu wszczęcia postępowania. Tymczasem przepisy stanowią, że sprawa powinna być załatwiona w ciągu miesiąca. Co z zasadą zaufania obywateli do administracji w obliczu nieprzestrzegania terminów? Czy w takiej sytuacji dotycząca mnie decyzja jest wadliwa, czy warto się od niej odwołać – pyta pan Janusz.

Powoływanie się na przekroczenie ustawowych terminów załatwienia sprawy administracyjnej przy skarżeniu się na decyzję nic nie da, gdyż takie okoliczności nie wpływają na jej ważność i poprawność.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego, podstawowego i kluczowego aktu regulującego przebieg procedur urzędniczych, sprawy powinny być załatwiane niezwłocznie. Jeśli jednak wymagane jest przeprowadzenie stosownych wyjaśnień, postępowanie powinno być zakończone w ciągu miesiąca od jego wszczęcia, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane