statystyki

Pieszy czekający przy pasach nie będzie miał pierwszeństwa

autor: Piotr Szymaniak12.10.2015, 07:33; Aktualizacja: 12.10.2015, 08:01
piesi- znak drogowy

Takie regulacje muszą być wprowadzone, ale powinna to poprzedzić kampania uświadamiająca o zagrożeniach na pasach dla kierowców i dla pieszych.źródło: ShutterStock

Ustawę nakazującą kierowcy ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszemu będącemu na pasach, ale także temu, który dopiero oczekuje na przejście przez jezdnię, Senat odrzucił na ostatnim posiedzeniu. Aby przepisy miały szansę wejść w życie, Sejm musiałby odrzucić decyzję senatorów bezwzględną większością głosów. Zabrakło 23 głosów. Autorka nowelizacji poseł Beata Bublewicz nie kryje rozczarowania.

– Wprowadzenie przepisu, który daje pierwszeństwo pieszym oczekującym, a więc analogicznych do tych, które obowiązują w 15 krajach UE, to uszanowanie czyjejś słabości – osób starszych, dzieci czy niepełnosprawnych. A my tego nie chcemy zrobić. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby pieszy zabił kierowcę, natomiast codziennie kierowcy zabijają pieszych – komentuje posłanka, która dodaje, że co roku na drogach ginie ok. 1,1 tys. pieszych, z czego w ubiegłym roku 279 zostało zabitych na pasach.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • .(2019-04-16 08:55) Zgłoś naruszenie 10

    Pieszy jest gościem na jezdni. Jak sama nazwa wskazuje jezdnia służy do jeżdżenia, chodnik do chodzenia. Niektórzy piesi nawet nie patrzą czy nie nadjeżdża pojazd. Sami są sobie winni; poza tym narażają kierowców i ich na straty oraz być może uszczerbek na zdrowiu.

    Odpowiedz
  • Gosc(2015-10-13 12:43) Zgłoś naruszenie 12

    No to tak wyglada jak bylo w terenie zabudowanym powinien miec pierszenstwo pieszy to tez jego przejscie dlaczego kierowcy szukaja wygod.Pieszy nie ma innego wyboru bo musi z ulicy korzystac i powinien byc chroniony,samochod to niebezpieczenstwo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane