statystyki

Nowe zasady wymiaru kary: Prace społeczne za gwałt?

autor: Sławomir Dudziak09.10.2015, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2015, 08:50
Do jeszcze większego rozchwiania systemu wymiaru kar dochodzi w przypadku najcięższych i najbardziej brutalnych występków – np. rozboju (art. 280 par. 1 k.k.), gwałtu (art. 197 par. 1 k.k.) czy znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą najbliższą, czego skutkiem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie (art. 207 par. 3 k.k.).

Do jeszcze większego rozchwiania systemu wymiaru kar dochodzi w przypadku najcięższych i najbardziej brutalnych występków – np. rozboju (art. 280 par. 1 k.k.), gwałtu (art. 197 par. 1 k.k.) czy znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą najbliższą, czego skutkiem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie (art. 207 par. 3 k.k.).źródło: ShutterStock

1 lipca 2015 r. weszła w życie największa od czasu uchwalenia kodeksu karnego nowelizacja jego przepisów. Fundamentem, na podstawie którego ją skonstruowano, było założenie o prymacie kar wolnościowych nad izolacyjnymi. Pomimo wielości i obszerności dokonanych zmian, kwintesencję nowego podejścia ustawodawcy do kwestii polityki karnej stanowią w istocie wyłącznie dwa przepisy: art. 37a i 37b kodeksu karnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 396).

Pierwszy pozwala sądowi orzec wobec sprawcy karę grzywny albo karę ograniczenia wolności (a więc karę wolnościową) w sytuacji, gdy w przepisie typizującym dane przestępstwo ustawodawca przewidział jako jedyną sankcję – karę pozbawienia wolności. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu omawianego przepisu jest górna granica odpowiedzialności karnej za dane przestępstwo: nie może przekraczać 8 lat. Z kolei art. 37b k.k. daje podstawy do orzekania kary mieszanej polegającej na orzeczeniu kary pozbawienia wolności w wymiarze do 3 miesięcy (a w przypadku najcięższych występków – do 6 miesięcy) połączonej z karą ograniczenia wolności w wymiarze do 2 lat (którą to sprawca odbywa po karze pozbawienia wolności – o ile została orzeczona bez warunkowego zawieszenia jej wykonania). Zastosowanie art. 37b k.k. dotyczyć już może wszystkich występków zagrożonych karą pozbawienia wolności bez względu na wysokość jej dolnej i górnej granicy ustawowego zagrożenia.

Wprowadzenie powyższych dwóch przepisów niewątpliwie zapewnia niezwykle szerokie granice swobody i uznaniowości sądu w wymierzaniu kary. Ta zaleta jest jednak paradoksalnie największą wadą przyjętych rozwiązań. W rzeczywistości spowodowały one bowiem, iż wszystkie granice kar przewidziane w części szczególnej kodeksu karnego (w odniesieniu do występków) stały się w istocie czysto hipotetyczne. Cóż bowiem z tego, że np. udział w pobiciu człowieka z użyciem noża lub broni palnej (art. 159 k.k.), udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej charakter zbrojny lub mającej na celu popełnianie przestępstw terrorystycznych (art. 258 par. 2 k.k.) czy pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 k.k.) zagrożone są karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, skoro art. 37a k.k. pozwala wobec ich sprawców orzec np. wyłącznie grzywnę czy prace społeczne.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawo bogatego ?(2015-10-13 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    PO uchwalił sobie spadochron, oczekuje na dalsze cofanie się do średniowiecza wykup za mord !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane