Czy lekarz może odmówić zabiegu bez uzasadnienia? Jeszcze dziś zdecyduje o tym Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie od rana zajęli się przepisami ograniczającymi klauzulę sumienia lekarzy. Przepisy zaskarżyła zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska, która chce aby lekarz miał prawo pracować zgodnie z sumieniem bez tłumaczenia dlaczego na przykład odmówił wykonania operacji. Sejm i Prokurator Generalny chcą, by Trybunał obecne ograniczenia uznał za zgodne z konstytucją.

Lekarze kwestionują konstytucyjność przepisu mówiącego o tym, że nie mogą się powoływać na klauzulę sumienia i odmówić pomocy gdy może to spowodować uszczerbek na zdrowiu pacjenta lub doprowadzić do jego śmierci. Kwestionują, bo - jak mówi szef Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz - celem jest zapewnienie lekarzom działania zgodnego z godnością człowieka, a działanie zgodne z sumieniem jest podstawowym prawem każdego człowieka.

Przedstawiciel Sejmu, poseł PO Robert Maciaszek, tłumaczy, że w sytuacji gdy ważone są dwie wartości: godność i prawo pacjenta do ochrony życia lub zdrowia, życie ludzkie jest wartością najwyższą. Dlatego - jego zdaniem - ustawodawca powinien dać prymat prawom pacjenta.

Sędziowie obradują w pełnym składzie. Niewykluczone, że wyrok poznamy jeszcze dziś.