statystyki

Prof. Łętowska: Trybunał Konstytucyjny kręci na siebie bat

autor: Piotr Szymaniak12.10.2015, 07:33; Aktualizacja: 12.10.2015, 11:28
Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku

Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynkuźródło: Materiały Prasowe

- Jeśli jest fałsz w danym rozstrzygnięciu, to się to czuje. I to jest w tej chwili to, co niestety zagraża prestiżowi TK - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Ewa Łętowska.

Twierdzi pani, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obrazy uczuć religijnych został nie do końca dobrze zrozumiany. Dlaczego?

Dominuje przekaz, jakoby TK uznał za konstytucyjną penalizację obrazy uczuć religijnych w ogólności. A on tylko stwierdził, że konstytucyjna jest penalizacja przy sankcji grzywny. Jeżeli penalizacja w zakresie grzywny jest dozwolona – zresztą podzielam ten pogląd – to nadal nic jeszcze nie powiedziano o konstytucyjności pozostałych rodzajów kar: ograniczeniu wolności i pozbawieniu wolności do lat dwóch, jakie przewiduje art. 196 k.k. Tymczasem ludzie rozumują albo a contrario (uznając, że wobec tego pozostałe sankcje z tego przepisu są niekonstytucyjne) lub przez podobieństwo: czyli skoro kara grzywny jest tu konstytucyjna, to te pozostałe kary także. Oba wnioski są zaś fałszywe, a winne temu jest upodobanie trybunału do wyroków pytyjskich. Mogliby to wszystko jaśniej wykładać. Podobne przekłamania towarzyszą zresztą drugiej rozpatrywanej w ubiegłym tygodniu sprawie.

Chodzi o klauzulę sumienia?


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • "FAN' REDAKTORA CHRUŚCICKIEGO Z EUROSPORTU(2015-10-12 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY TO LEŚNE DZIADKI PROFISKALNE. PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WYROKIEM TK W SPRAWIE PODATKU VAT BIEGŁYCH SĄDOWYCH ( BIEGŁY SĄDOWY NIE OTRZYMYWAŁ KWOTY PODATKU VAT Z SĄDU ALE MUSIAŁ GO PŁACIOĆ ZE SWOJEJ KIESZENI) WEDŁUG LEŚNYCH DZIADKÓW BYŁO TO NIESPRAWIEDLIWE ALE NIECH BIEGLI SĄDOWI PŁACĄ.

    Odpowiedz
  • sic(2015-10-12 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Podobnie tendencyjne było orzeczenie TK w sprawie tzw. "waloryzacji kwotowej" emerytur 2012r. W tym przypadku organ ten wydał rozstrzygnięcie w którym ZAPRZECZYŁ wyrokowi tegoż samego Trybunału z 2001r w identycznej sprawie. Przestańmy więc mówić o zgrożeniu prestiżu TK, ten fałsz już się nie tylko czuje...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane